Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaİnternetAB'den Starlink'e rakip geliyor: Çalışmalar başladı

AB’den Starlink’e rakip geliyor: Çalışmalar başladı

İnanç Can Çekmez: Ab'Den Starlink'E Rakip Geliyor: Çalışmalar Başladı 1 Bildiğiniz üzere uydudan internet fikri uzun yıllardır tüm dünyanın gündeminde. Günümüzde Elon Musk’ın Starlink hizmeti bu alanda rakipsiz görünse de, bu durum yakında değişebilir. Artık Avrupa’nın önde gelen uydu ve havacılık şirketleri, Avrupa Birliği’nin IRIS² olarak bilinen uydu projesi için bir ortaya geldi.

Avrupa’dan Starlink’e rakip

Bildirilenlere nazaran Airbus Defence and Space, Eutelsat, SES ve Thales Alenia Space üzere dev isimlerin yer aldığı yeni projede, devlet kurumları, işletmeler ve AB’de internet erişimi bulunmayan bölgelere yüksek süratli, düşük gecikmeli bir internet ilişkisi sunulacak. Buna ek olarak AB, büyük çaplı siber taarruzlar da dahil olmak üzere internete erişimini sürdürmek için bir yedekleme ağı kurulacağını belirtiyor.

Önümüzdeki yıl hizmete açılıyor

IRIS² uyduları, önümüzdeki yıl hizmet vermeye başlayacak ve 2027 yılına kadar tam kapasiteye ulaşacak. Bununla birlikte AB’nin toplam maliyete katkısı 2,4 milyar euro civarında olacak. 685 milyon Euro’luk bir öbür kaynak ise Avrupa Uzay Ajansı’ndan, geri kalanı ise özel bölümden gelecek.

Konu hakkında yapılan açıklamada AB, IRIS² uydularının kritik bir altyapı sağlayacağını ve teknoloji egemenliğini güçlendireceğini söyledi. Bilmeyenler için Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) halihazırda Galileo ve Copernicus üzere uydu takımyıldızları bulunuyor. Fakat Starlink’in yerleşik popülaritesi ve genişleme planları göz önüne alındığında, yeni projenin neler sunacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar