Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaYazılımAdobe da yapay zekaya sardı! Artık PDF'leri yapay zeka düzenleyecek!

Adobe da yapay zekaya sardı! Artık PDF’leri yapay zeka düzenleyecek!

Lakin Adobe’nin erişilebilirlik odaklı yapay zekası makul rastgele bir kişi için bile kullanışlı olacak üzere görünüyor. Şirketin yeni Otomatik Etiketleme API’si, engelli bireyler için erişilebilirlik dostu PDF’ler oluşturma zahmetini ortadan kaldırabilir.

PDF’ler, ekran okuyucular üzere yardımcı teknolojiye yönelik evraklarda yapısal bilgiler (başlıklar, paragraflar, listeler ve tablolar) sağlayan yerleşik meta datalara sahiptir. Fakat dijital dokümanları uyumluluk için etiketlemek, bilhassa karmaşık nizamlara sahip olanlar yahut uygun meta datalardan mahrum eski evraklardan oluşan birikmiş yığınları olan şirketler için vakit alıcı olabilir. Adobe, PDF’lerin %90’ından fazlasının engelli şahıslar için kısmen de olsa erişilemez olduğunu ve bazen “boş, bulanık yahut bozuk metin satırları olarak göründüğünü” kestirim ediyor.

Adobe da yapay zekaya sardı! Artık PDF’leri yapay zeka düzenleyecek!

Adobe’nin PDF Erişilebilirlik Otomatik Etiketleme API’si ise bu etiketleme sürecini otomatikleştirecek. Şirket, Sensei dayanaklı yazılımının yardımcı teknoloji için yanlışsız okuma sırasını göstereceğini, şirketlere vakit kazandıracağını ve – daha da değerlisi – PDF’leri engelli bireyler için daha okunabilir hale getireceğini söylüyor. Adobe, yapay zekanın uygun yapıya sahip olmayan eski evrak yığınlarını da süratle gözden geçirebileceğini söylüyor.

Şirket ayrıyeten, “kuruluşların mevcut PDF’lerin erişilebilirliğini geniş ölçekte süratli ve kolay bir halde değerlendirmesini sağlayacak” bir PDF Erişilebilirlik Denetleyicisi de başlatıyor.

Geliştiriciye yönelik API’ye ek olarak, Auto-Tag haziran ayında Acrobat Pro’ya geliyor ve tüm aboneler için hiçbir ek fiyat ödemeden uygulama içinde otomatikleştirilmiş meta bilgi yapılandırması sunacak. Özellik ayrıyeten bu sonbaharda Acrobat Reader’a da gelecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar