Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaOtomobilAlfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale'yi Tanıttı

Alfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale’yi Tanıttı

Stellantis bünyesinde faaliyet gösteren İtalayan otomobil devi Alfa Romeo, uzun süren meraklı bekleyişin ardından yeni süper otomobilini bugün tanıttı. 33 Stradale olarak isimlendirilen araç, dikkat çeken tasarımı ve teknik detaylarla geldi.

Yeni otomobil, ismini ve bazı detaylarını 1960’lı yılların sonunda çıkan 33 Stradale isimli otomobilden alarak geçmişle geleceği bir araya getiriyor. Lafı uzatmadan gelin sınırlı sayıda üretilecek bu görkemli araca birlikte göz atalım.

Karşınızda 33 Stradale!

Ulaş Utku Bozdoğan: Alfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale'Yi Tanıttı 1

Yeni 33 Stradale’ye bakar bakmaz 1967 yılında çıkan ve dünyanın ilk süper otomobillerinden sayılan aynı isimli ikonik araçtan ilham aldığını görüyoruz. Ön ve arka tarafın güçlü duruşu, tavanla birleşen camlar, alçak ön kısım direkt olarak bu otomobili akıllara getiriyor. Şirket, geçmişe selam çakan bu benzerliği modern dokunuşlarla da zenginleştiriyor.

0’dan 100’e üç saniyenin altında çıkan otomobilin hem içten yanmalı hem de elektrikli versiyonu var

Ulaş Utku Bozdoğan: Alfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale'Yi Tanıttı 3

Otomobil, muazzam tasarımının yanında performans tarafında da dikkat çeken özelliklere sahip. İşleri gerçekten ilginç yapan şey ise otomobilin iki motor seçeneğiyle gelmesi. Bu motorlardan biri içten yanmalı, diğeri ise elektrikli.

Ulaş Utku Bozdoğan: Alfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale'Yi Tanıttı 5

İçten yanmalı versiyon, 620 beygir gücüne sahip 3,0 litrelik çift turboşarjlı bir V6 motora sahip. Henüz hakkında çok şey bilinmeyen elektrikli motorun ise 750 beygir gücü üretebildiği söyleniyor. Bu versiyonun menzili ise tam şarjda 450 kilometre olarak açıklanmış. Sekiz ileri çift kavramalı ZF otomatik şanzımanı da unutmayalım.

Ulaş Utku Bozdoğan: Alfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale'Yi Tanıttı 7

Alfa Romeo, hem içten yanmalı hem de elektrikli versiyonun 0’dan 100 kilometreye 3 saniyeden daha kısa sürede çıkabildiğini ifade ediyor. Ayrıca, tanıtım sırasında elektrikli versiyonun 2,5 saniye altına inebildiğinin söylendiğini de ekleyelim. Maksimum hız ise ikisinde de 333 kilometre olarak açıklandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Alfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale'Yi Tanıttı 9

Stradale 33’ün iç kısmına baktığımızda da ilgi çekici bir tasarıma rastlıyoruz. Şirket, birçok modern otomobilin aksine direksiyona herhangi bir düğme eklememiş. Orta konsolun ise bir uçaktaymış havası verdiği ve sürücüye bir pilot gibi hissetmesini sağlayacağı görülebiliyor. Kabinde, alüminyum, karbon fiber ve Alcantara malzemeler kullanıldığını da söyleyelim.

Yalnızca 33 adet üretilecek 33 Stradale şimdiden tükendi

Ulaş Utku Bozdoğan: Alfa Romeo, Ağzınızın Suyunu Akıtacak Yeni Süper Otomobili 33 Stradale'Yi Tanıttı 11

Süper otomobil, Strada (yol) ve Pista (pist) olmak üzere iki modla gelecek. Strada modu, egzozu sessiz tutarken mümkün olduğu kadar konforlu ve yumuşak bir deneyim sunacak. Pista ise sürücülerin saf motor sesi duymasını sağlayacak, pedalları hassaslaştıracak. Bu şekilde de aracın konfor yerine daha performans odaklı olmasını sağlanacak.

Alfa Romeo’nun 2007-2010 yılları arasında sunduğu 8C Competizione’den beri ilk süper otomobili olan 2024 33 Stradale, isminden de anlaşılabileceği gibi yalnızca 33 adet üretilecek. 60’lı yıllardaki kardeşi ise 18 adet üretilmişti. Yeni süper otomobilin fiyatı açıklanmadı; ancak tahminler 1 milyon dolardan fazla olduğunu söylüyor. Otomobilin tamamının çoktan satıldığını da ekleyelim.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar