Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOtomobilChery Türkiye pazarında doruğa oynayacak! 450 bin TL’ye sıfır araba satacaklar!

Chery Türkiye pazarında doruğa oynayacak! 450 bin TL’ye sıfır araba satacaklar!

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 1

Otomobil bölümündeki kıymetli isimlerden biri olan Chery yıllar sonra tekrardan Türkiye pazarına giriş yapma kararı almıştı. Çinli dev birinci etapta Omoda, Tiggo 7 Pro ve Tiggo 8 Pro modelleriyle ülkemize geldi. Sıradaki model ise tam bir bomba.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 3

Chery’nin Türkiye’de satışa sunmayı planladığı yeni modeli EQ1 olacak. EQ1 dizaynından da anlaşılabileceği üzere küçük bir model. Bu modelin en değerli özelliği ise harika ucuz bir fiyata sahip olması. En azından Türkiye kurallarına nazaran.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 5

Hemen şunu belirtelim. Küçük bir model dedik diye aklınıza Citören Ami usulündeki modeller gelmesin. Keza EQ1, Ami ve türevlerini 2ye katlayacak kadar geniş. Burada küçükten kastımız daha çok Smart modelleri olabilir. Üstelik EQ1, son derece dolu, hızlı ve menzili geniş bir model.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 7

Bilindiği üzere Ami üslubu modeller en fazla 45 – 50 km/s sürate ulaşabiliyorlar. Menzilleri de genel olarak 100 km civarında. Chery EQ1 ise saatte 100 km sürate ulaşabiliyor ve 301 km’lik bir menzile sahip.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 9

Bu açıdan bakıldığında bu araba ile kentler ortası seyahat yapmak mümkün. Zira etraf yolu ve otobana çıkmak için her türlü koşulu karşılıyor. Üstelik bu arabanın en kıymetli avantajlarından birisi de hızlı şarj özelliğini destekliyor olması.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 11

Chery EQ1’nın en cazip yanı ise az evvel de belirttiğimiz üzere fiyatı. Chery bu arabası 2024 yılında Türkiye’ye getirmeyi planlıyor. Çinli üretici büyük bir aksilik yaşanmazsa bu arabasını üstün ucuz bir etiketle satışa sunacak.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 13

Sosyal medyada yer alan bilgilere nazaran Chery’nin EQ1 için düşündüğü etiket fiyatı 450 bin TL ile 500 bin TL ortası. Bu noktada marka 500 bin TL altına alınabilecek en âlâ araba mottasıyla sağlam bir reklam yapmak istiyor.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 15

Chery’nin önündeki en büyük mahzur ise Çinli arabalar için alınan ek gümrük vergisi. Bu verginin de EQ1’nı markalaştırarak aşılması bekleniyor. Keza Omoda da birtakım pazarlarda yalnızca Omoda markası ile satışta.

Meral Erden: Chery Türkiye Pazarında Doruğa Oynayacak! 450 Bin Tl’ye Sıfır Araba Satacaklar! 17

Benzer bir stratejinin EQ1 ile de izlenmesi gündemde. Lakin şimdilik Chery tarafından yapılmış net bir açıklama bulunmuyor. Sonuç olarak bunu bekleyip göreceğiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar