Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaDonanımAmazon akıllı konut teknolojileri konusunda tarihi bir adım attı

Amazon akıllı konut teknolojileri konusunda tarihi bir adım attı

Amazon, geçen yıl duyurduğu Matter akıllı mesken standardı dayanağını hayata geçiriyor. Bu kapsamda, birtakım eski Echo hoparlörleri Matter dayanağı için bir OTA güncellemesi aldı. İkinci kuşak Echo, Echo Dot ve Echo Plus aygıtları bu güncelleme ile Matter denetleyicilerine dönüşüyor. Dördüncü jenerasyon Echo ise Matter uyumlu Thread aygıtlarının eklenmesi için takviye sunan bir Thread hudut yönlendiricisi olarak misyon yapıyor. Bu güncelleme, Android takviyesinin yanı sıra iOS dayanağı de sunuyor ve Apple HomeKit dayanağını de beraberinde getiriyor.

Ayrıca, Matter üzerinden Thread güncellemesi sayesinde Alexa denetimi bir dizi Meskene donanımına getiriliyor ve bu ayın ilerleyen günlerinde Konuta Door & Window, Meskene Energy ve Meskene Motion için Alexa kurulumunu da destekleyecek. Amazon, Matter takviyesi için 17 Echo eserinin 2022 sonuna kadar Wi-Fi desteği alacağını, bu yıl toplam 30 Echo ve Eero modelinin dayanağı sağlayacağını kelam vermişti.

Amazon akıllı konut teknolojileri konusunda tarihi bir adım attı

Bu güncelleme ile birlikte, Amazon aygıtları Matter uyumlu hale gelerek, akıllı konut teknolojileri ve aygıtlar ortasında daha sıkıntısız bir entegrasyon sağlanmış olacak. Matter, Zigbee, Thread ve Bluetooth LE üzere teknolojileri birleştiren bir akıllı konut standardıdır ve birçok üretici tarafından desteklenmektedir. Bu sayede, mesken sahipleri farklı aygıtlar ve teknolojiler ortasında uyumluluk sorunu yaşamadan meskenlerini daha akıllı hale getirebilecekler.

Amazon, akıllı mesken teknolojilerindeki başkan pozisyonunu korumak için daima olarak yenilikler yapıyor ve bu güncelleme de bunun bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Matter takviyesi sayesinde Amazon cihazları daha da kullanışlı hale gelerek, akıllı konut teknolojileriyle ilgili sıkıntıları minimize edecek ve konut sahiplerine daha kolay bir tecrübe sunacaktır.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar