Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaDonanımAMD Ryzen masaüstü işlemciler Ryzen AI dayanağı kazanabilir

AMD Ryzen masaüstü işlemciler Ryzen AI dayanağı kazanabilir

İnanç Can Çekmez: Amd Ryzen Masaüstü Işlemciler Ryzen Ai Dayanağı Kazanabilir 1 CES 2023’te AMD, Ryzen AI olarak bilinen Ryzen CPU’lara özel AI motorunu duyurdu. XDNA AI Motorunun bir modülü olan Ryzen AI, çoklu vazifeler sırasında 4 adede kadar eşzamanlı AI akışı ve yüzde 35’e kadar daha yüksek cevap suratı üzere geliştirmeler ile dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Artık AMD, yapay zeka dayanağını tüm eser yelpazesine genişletmeyi planlıyor.

Ryzen AI dayanağı genişliyor

Hatırlayacak olursak AMD CEO Dr. Lisa Su, şirketin bir numaralı stratejik önceliğinin yapay zeka olacağını vurgulamıştı. PCWorld ile yapılan bir röportajda AMD’nin müşteri kanalı işletmesi müdürü David McAfee ise, ”Ryzen AI’nın AMD’nin AI teşebbüslerinin yalnızca başlangıcı” olduğunu belirtti. 

Bilmeyenler için Ryzen AI’dan yararlanan birinci yongalar, Ryzen 7040 ”Phoenix” taşınabilir işlemciler oldu. Bu noktada tüm Phoenix yongalarının özel yapay zeka motoruna ahip olmadığını belirtelim. Ancak AMD’nin bu seçimi yapmasının düzgün bir nedeni var. Xilinx IP tabanlı bu yongalar, daha daha güzel verimlilik ve donanım kullanımı ile Windows 11 üzere yazılım ve işletim sistemlerindeki tecrübesi daha uygun hale getirebilir. 

İnanç Can Çekmez: Amd Ryzen Masaüstü Işlemciler Ryzen Ai Dayanağı Kazanabilir 3 Bunun ötesinde David, yapay zekanın Ryzen eserlerine nasıl genişletileceğine dair planların halihazırda tartışıldığını belirtiyor. Ryzen AI uygulamasının önündeki en büyük mahzur ise maliyet diyebiliriz. Nitekim Ryzen AI’nin bütçe çiplerine ve masaüstü CPU’larına gelmesi için âlâ bir neden gerekiyor. Bu noktada David, Ryzen yapay zekasına sahip Threadripper işlemcilere de atıfta bulundu. Lakin yetkili isim, AI eğitim emeliyle kullanılsa bile gereksinim dışı kalabileceğini söylüyor.  

Bu bilgilerin ışığında, AMD’nin değer & maliyet mahzurunu aştığı takdirde Ryzen AI’ye sahip işlemciler ile vitrine çıkacağını söyleyebiliriz. Hakikaten yakın tarihli bir söylenti, AMD’nin içinde özel bir yapay zeka yongası barındıracak gelecek kuşak EPYC CPU’lar üzerinde çalıştığını sav ediyordu. Lakin tüm bunlar için bir mühlet daha beklememiz gerektiğini belirtelim. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar