Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaİnternetYouTube’un çocuklara silah görüntüleri önerdiği ortaya çıktı

YouTube’un çocuklara silah görüntüleri önerdiği ortaya çıktı

Meral Erden: Youtube’un Çocuklara Silah Görüntüleri Önerdiği Ortaya Çıktı 1 YouTube‘un önerilen içerik algoritması, bu defa görüntü oyunlarıyla ilgilenen küçük çocuklara silahlar ve silah şiddeti hakkında yüzlerce görüntü önerdiği savları nedeniyle yine tenkitlerin amacı oldu. Görüntülerden kimileri okul akınlarına ilişkin sahneleri ve silahların nasıl kullanılacağı ve modifiye edileceğine dair talimatlar dahi içeriyordu.

Kâr maksadı gütmeyen gözlemci kuruluş Tech Transparency Project (TTP) tarafından yapılan bir çalışmada, ikisi dokuz yaşında, ikisi de 14 yaşında erkek çocuklar olarak tanımlanan dört test hesabı oluşturularak kelam konusu teklifler keşfedildi. Hesapları denetim eden araştırmacılar sırf büsbütün görüntü oyunu içeriklerinden oluşan oynatma listelerini izledi. Dokuz yaşındaki hesaplar Roblox, Lego Star Wars ve Five Nights at Freddy’s üzere oyunlardan görüntüler izledi. Tıpkı vakitte, 14 yaşındaki hesap çoğunlukla Grand Theft Auto, Halo ve Red Dead Redemption izledi.

YouTube, çocuklara silahlı şiddet görüntüleri öneriyor

Meral Erden: Youtube’un Çocuklara Silah Görüntüleri Önerdiği Ortaya Çıktı 3 Araştırmacılar daha sonra geçen 30 günlük bir müddet boyunca YouTube ana sayfasında ve Sıradaki panelinde hesaplara önerilen görüntüleri kaydettiler. TTP yayınladığı raporda “Çalışma, YouTube’un tüm oyuncu hesaplarına silahlı hücumlar ve silahlarla ilgili içerik önerdiğini, bununla birlikte YouTube tarafından önerilen görüntülere tıklayan kullanıcılara çok daha yüksek bir hacimde içerik önerildiği ortaya koydu” diye yazdı.
Meral Erden: Youtube’un Çocuklara Silah Görüntüleri Önerdiği Ortaya Çıktı 5 Önerilen görüntülerden bazıları kitlesel silahlı saldırı olaylarını, bir silahın bir bedene ne kadar ziyan verebileceğini gösteren demoları ve tabancaları tam otomatik silahlara dönüştürmek için nasıl yapılır kılavuzlarını içeriyordu. Bu görüntülerin bırakın çocuk hesaplarına önerilmesini, birçok YouTube’un kendi içerik siyasetlerini bile ihlal ediyor.
Meral Erden: Youtube’un Çocuklara Silah Görüntüleri Önerdiği Ortaya Çıktı 7 Bir ay süren test müddeti boyunca YouTube, dokuz yaşındaki çocukların hesaplarına 382 video, 14 yaşındaki çocukların hesaplarına ise 1.325 gerçek ateşli silah görüntüsü önerdi. YouTube daha evvel sorumlu teklifler sunduğundan ve izleyicileri çok içeriklere yönlendirmediğinden bahsetmişti, lakin yapılan çalışma bunun tam karşıtını gösteriyor. Google yıllardır YouTube’un önerilen görüntü algoritmasını geliştirmeye çalışıyor, fakat hala hayli hudutta, uygunsuz ve bazen saldırgan içerikler sunuyor. Sitenin gençler ortasında en tanınan site olması bilhassa sorun yaratabiliyor. Çünkü her beş şahıstan biri neredeyse daima olarak siteye girdiğini söylüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar