Pazartesi, Temmuz 4, 2022
Google search engine
Ana SayfaOyunAMD, Yeni Jenerasyon İmaj Yükseltme Teknolojisine Hazırlanıyor

AMD, Yeni Jenerasyon İmaj Yükseltme Teknolojisine Hazırlanıyor

AMD, bu ay düzenlenecek olan GDC 2022 konferansında oyunlar için “yeni nesil görüntü yükseltme teknolojisi” hakkında konuşacak. Bu teknik şirketin devam eden araştırmalarına dayanıyor, bu nedenle bizi nelerin beklediğini bilmiyoruz. Ancak bu AMD’nin mevcut FidelityFX Super Resouluton (FSR) teknolojisinin bir uygulaması olabilir.

“Oyunlar için Yeni Nesil Görüntü Yükseltme” başlıklı oturumlardan birinde, AMD’nin görüntü yükseltme teknolojisindeki en son araştırma sonuçlarını sunacak ve bunun oyun deneyimini nasıl iyileştirdiğini açıklayacak. Yine de hiçbir yerde FSR’den veya makine öğreniminden bahsedilmediğini belirtelim.

Şinasi Kaya: AMD, Yeni Jenerasyon İmaj Yükseltme Teknolojisine Hazırlanıyor 1

AMD’nin mevcut FSR teknolojisi, daha düşük çözünürlüklü bir kaynağı (örneğin, 2560 × 1440 ila 3840 × 2160, vb.) ölçeklendirerek daha yüksek çözünürlüklerde daha iyi performans sunmak üzere tasarlanmış bir dizi açık kaynaklı yükseltme algoritmasına dayanıyor.

FSR 2.0’ın demolarını ve hatta tanıtımlarını bekleyen bir kitle var, ancak bu ihtimal biraz daha düşük görünüyor. AMD FSR 1.0 lansmanı oldukça başarılıydı ve çok sayıda oyunda kullanıldı. Bu bağlamda AMD tüm oyun geliştiricilerinin kullanması için kodu açık kaynaklı olarak sundu.

Bildiğiniz gibi bu teknoloji NVIDIA’nın DLSS teknolojisinden farklı çalışıyor ve yapay zeka kullanmıyor. Öte taraftan şirket yakında Intel tarafından geliştirilen XeSS teknolojisiyle de rekabet etmek zorunda kalacak.

Ayrıca AMD, temel olarak FSR’ye dayanan ancak sürücü düzeyindeki tüm oyunlarla kullanılabilen Radeon Super Resolution (RSR) teknolojisini henüz piyasaya sürmedi. RSR Ocak ayında duyuruldu ve yakında bir Adrenalin sürücüsüyle kullanıma sunulmasını bekliyoruz, ancak şirket tarafından henüz bir tarih verilmiş değil.

Kaynak:  Technopat

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar