Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaDonanımAMD Zen 5 sızıntıları: 192 çekirdek ve 1.5GB ön bellekli sunucular

AMD Zen 5 sızıntıları: 192 çekirdek ve 1.5GB ön bellekli sunucular

Ulaş Utku Bozdoğan: Amd Zen 5 Sızıntıları: 192 Çekirdek Ve 1.5Gb Ön Bellekli Sunucular 1 Geçtiğimiz günlerde Zen 5 tabanlı Ryzen 8000 işlemci serisine ilişkin son bilgiler internete sızdırılmıştı. Artık de AMD’nin sunucu sistemlerine getireceği EPYC işlemcilere dair kimi dikkat cazibeli bilgiler ortaya çıktı.

AMD EPYC Turin nedir?

AMD’nin Zen 5 tabanlı sunucu işlemcilerini toplayacağı EPYC Turin serisi rekabette Intel karşısına tezli avantajlarla çıkacak. 2024 ve sonrası için beklenen yeni EPYC Turin işlemciler 3 farklı kategori ile geliyor. EPYC Turin standart işlemcileri barındırırken EPYC Turin-X yığın bellekli işlemcileri, EPYC Turin-Dense ise bol çekirdekli işlemcileri barındıracak. AMD bütçeye nazaran kurumlara farklı seçenekler sunacak.

EPYC Turin işlemcileri 128 çekirdek ve 256 izlek ünitesine kadar ölçeklendirilecek. 600W düzeyine çıkabilen işlemciler Zen 4 ile tıpkı Düzey 2 ve Düzey 3 ön bellekleri taşıyacak. Düzey 1 ön belleğin ise bir ölçü geliştirileceği tabir ediliyor.

EPYC Turin-X işlemciler 3D V-Cache ile gelecek ve Düzey 1 dahil edilmediğinde toplamda 1.66GB ön bellek elde edilecek. Bu, Genoa-X işlemci ailesine nazaran yüzde 33 daha yüksek ön bellek manasına geliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Amd Zen 5 Sızıntıları: 192 Çekirdek Ve 1.5Gb Ön Bellekli Sunucular 3 Bu işlemcilerin 4nm TSMC süreci ile üretileceğini belirtelim. Ayrıyeten AMD’nin merdiven ismini verdiği yeni bir yonga dizilimi ile geliyor. Bulut odaklı tahliller için geliştirilen Zen 5C ise 3nm TSMC süreci ile üretilecek.

EPYC Turin-Dense işlemciler 192 adet Zen 5C çekirdeği barındırabilecek. Bu seride Turin AI ismiyle Xilinx teknolojileri barındıran yapay zekâ işlemcileri de olacak. 500W güç tüketimi sunacak Turin-Dense işlemcilerin piyasaya en erken çıkacak Zen 5 işlemcileri olacağı tabir ediliyor. AMD bilhassa 144 çekirdekli Intel Sierra Forest mimarisi ile sıkı bir rekabete hazırlanıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar