Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaDonanımAMD’den taşınabilir konsollara Ryzen Z1 APU serisi

AMD’den taşınabilir konsollara Ryzen Z1 APU serisi

İnanç Can Çekmez: Amd’den Taşınabilir Konsollara Ryzen Z1 Apu Serisi 1 Şimdi tam manasıyla yaygınlaşmamış olsa da taşınabilir oyun konsolları sınıfı kalabalıklaşmaya başladı. Yüklü olarak Çinli oyuncuların yer aldığı sınıfta AMD’nin Ryzen APU ailesinin sıkça kullanıldığını görüyoruz. Biraz daha taşınabilir sistemlere yönelik olduğu ve güç tüketimi buna nazaran ayarlandığı için tam da konsollara yönelik değil. AMD buna bir tahlil buldu.

AMD Ryzen Z1 serisi geliyor

AMD tarafından duyurusu yapılan Ryzen Z1 ve Ryzen Z1 Extreme APU modelleri taşınabilir oyunculuk için tasarlandı. Yüksek performansı ön plana çıkaran işlemciler güç verimliliğini de en düzgün halde sunmaya çalışıyor.

İlk kere Asus ROG Ally konsolunda karşımıza çıkan Ryzen Z1 serisi Zen 4 mimarisini temel alıyor. Ryzen Zen 1 yongası 6 çekirdek ve 12 izlek ünitesi barındırıyor. 4 adet Navi grafik kümesi olan yongada 22MB toplam ön bellek yer alırken performans ise 2.8 TFLOPS düzeyine ulaşıyor.

Ryzen Z1 Extreme yongasında ise 8 çekirdek ve 16 izlek ünitesi yer alıyor. 12 adet Navi grafik kümesi yanında 24MB ön bellek ve 8.6 TFLOPS performans bedeli bulunuyor. Bu yonganın Radeon 780M grafikli Ryzen 7840U olduğu daha evvel lisana getirilmişti.

İnanç Can Çekmez: Amd’den Taşınabilir Konsollara Ryzen Z1 Apu Serisi 3

Yonga serisinde USB4, LPDDR5, LPDDR5X üzere teknolojilere takviye sunulurken AMD Radeon Harika Resolution, Radeon Chill, Radeon Image Sharpening, AMD Link üzere yazılımlar da unutulmamış. Önümüzdeki aylarda Ryzen Z1 serisi daha fazla aygıtta kendisine yer bulacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar