Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaDonanımAmerika Birleşik Devletleri ve Çin ortasındaki tansiyon artarak devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ortasındaki tansiyon artarak devam ediyor

ABD Ticaret Bakanlığı, ulusal güvenlik çıkarlarını muhafaza maksadıyla yarıiletken üretim sübvansiyonlarının potansiyel tehdit olarak görülen ülkelere, bilhassa Çin ve Rusya’ya yarar sağlamasını engelleyen sonuncu yönetmeliklerini açıkladı. Bu kurallar, “Çipler ve Bilim” yasası kapsamında yarıiletken üretimi, araştırması ve işgücü geliştirme için ayrılan 39 milyar dolarlık sübvansiyonun dağıtılmasından evvelki son adımdır. Kelam konusu yasa toplamda 52,7 milyar dolarlık bir bütçeyi kapsıyor.

Mart ayında önerilen bu yeni kurallar, ABD fonlarının kullanımı etrafında sıkı kurallar oluşturuyor. Fon alıcıları, ulusal güvenlik telaşı duyulan ülkelerde, bilhassa Çin ve Rusya’da yarıiletken üretim operasyonlarını genişletmekten men ediliyor. Ayrıyeten, bu ülkelerden gelen kuruluşlarla ortak araştırma projeleri yapmaktan ya da teknoloji lisanslamaktan kaçınmaları öneriliyor.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Çin’in bizi geçmesine yardımcı olacak hiçbir paranın kullanılmaması gerektiğine dikkat çekerek, dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Yönetmelikler uyarınca, kısıtlamaları ihlal eden alıcılardan federal mükafatlar geri alınabilir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ortasındaki tansiyon artarak devam ediyor

Bu siyaset, belirlenen telaş duyulan ülkelerde yarıiletken üretim kapasitesini kıymetli ölçüde artırmış olan hibe alıcılarına on yıl mühletle yasak getiriyor. Ayrıyeten, güvenilmez yabancı taraflardan teknolojilerin lisanslanması ya da ortak araştırma teşebbüslerinde bulunulmasını yasaklıyor. Lakin, küresel standartların, patent lisanslamanın ve döküm ve ambalaj hizmetlerinin kullanılmasına müsaade veriyor.

Yönetmelikler, “önemli genişlemeleri”, üretim kapasitesinde %5’ten fazla artış olarak tanımlıyor ve bu çeşit genişlemeleri pak odaların yahut başka fizikî alanların eklenmesiyle bağdaştırıyor. Alıcılar, bir tesisin üretim kapasitesini %10’dan fazla artıracak ek pak odaları yahut üretim sınırlarını inşa etmekten men ediliyor.

Ayrıca, bu yönetmelikler, ulusal güvenlik için kritik olan muhakkak yarıiletkenleri belirliyor ve bu yarıiletkenleri daha sıkı denetimlere tabi tutuyor. Bu kategori, radyasyon ağır şartlarda kullanılan ve özel askeri uygulamalar için gerekli olan aktüel kuşak ve olgun düğüm işlemcileri kapsıyor.

Bu en son yönetmelikler, ABD hükümetinin yarıiletken teknolojisinde rekabetçi bir avantajı sürdürme taahhüdünü ve ulusal güvenlik tehditlerine karşı korunma muhtaçlığını belirtiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar