Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaDonanımAR/VR pazarındaki düşüş üreticileri huzursuz etmeye devam ediyor

AR/VR pazarındaki düşüş üreticileri huzursuz etmeye devam ediyor

AR/VR başlık altında faaliyet gösteren sanayi, 2023’ün ikinci çeyreğinde, milletlerarası datalara nazaran evvelki yıla kıyasla %44.6 oranında düşüş yaşadı. Bu, sanayinin dört ardışık çeyrekte düşüş yaşadığı manasına geliyor.

Mark Zuckerberg’in giydiği Meta Quest 3 gözlüğü de bu trendden nasibini aldı. 2023 için varsayımı toplam sevkiyatlar, 2017’nin sevkiyatlarına epey yakın, 8.5 milyon ünite olarak gerçekleşecek. Bu durum, pazarda uzun periyodik bir sakinliği işaret ediyor. Bu düşüşün ana sebebi olarak küresel ekonomik sakinlik gösterilebilir. Ekonomik sakinliğin yanı sıra, Meta Quest 2’nin yüksek fiyatı ve yeni eser lansmanlarının olmaması da bu sakinliğe katkıda bulunuyor.

AR/VR dalında Meta, %50.2’lik pazar hissesi ile liderliğini sürdürüyor. Akabinde, Sony ve ByteDance’a ilişkin olan Pico, sırasıyla %27.1 ve %9.6 pazar hissesine sahip. XReal ve DPVR (DaPeng VR) ise %2’nin biraz üzerindeki pazar hisseleri ile geride kalmış durumda.

AR/VR pazarındaki düşüş üreticileri huzursuz etmeye devam ediyor

Ancak, bu yılın Apple WWDC’sinde tanıtılan Vision Pro AR/VR gözlüğünün lansmanı, AR/VR gözlük pazarının yine canlanabileceğine dair umutlar doğurdu. Lakin, bölüm hala eski parlak günlerine kavuşmuş değil.

AR/VR yazılımlarının birçok, günlük kullanım için şimdi uygun değil. Fakat işletmeler, eğitim, simülasyon, uzaktan dayanak ve karma gerçeklik tabanlı bakım üzere alanlarda AR/VR gözlüklerin kıymetini artan bir halde fark ediyor. Bu uygulamalar, verimliliği artırabilir, maliyetleri azaltabilir ve çalışan performansını güzelleştirebilir.

Apple’ın Vision Pro üzere yenilikçi eserlerin piyasaya sürülmesi, önümüzdeki yıl büyük bir çıkış için umut vaat ediyor. Lakin, yeni eser lansmanları ve hakikat fiyatlandırma ortasındaki istikrar, gelecekteki AR/VR gözlük sanayisinin seyrini belirleyecektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar