Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOtomobilApple Car projesinde birtakım meseleler baş gösterdi

Apple Car projesinde birtakım meseleler baş gösterdi

Elektrikli araç piyasası inanılmaz bir süratle büyümekte. Azalan bakım ve şarj maliyetleri bu araçları tüketiciler için daha cazip kılıyor. Ayrıyeten, kimi ülkelerin akaryakıtlı araç satışlarını yasaklama fikri olduğundan daha fazla insan elektrikli seçeneklere yönlendiriyor. Bu artan ilgi, piyasaya giren şirket sayısında da bir artışa yol açtı. Xiaomi bile kendi elektrikli aracını tanıtmak için gün sayıyor. Ve bu Çinli teknoloji devi bu yolda yalnız değil. Apple üzere birçok şirket de bu yolda ilerliyor. Fakat son bilgiler, Apple Car projesinin düzgün gitmediğini gösteriyor.

Endüstriyi yakından takip edenler, Ming-Chi Kuo ismini duymuş olmalı. Bu analist, bilhassa Apple konusunda bir uzman. Gelecek Apple eserleri ve özellikleri hakkında hakikat kestirimlerde bulunmasıyla tanınır. Lakin Kuo’nun son iddiaları, şirket içinde işlerin uygun gitmediğini gösteriyor.

Apple Car projesinde birtakım sıkıntılar baş gösterdi

Kuo’ya nazaran, Apple’ın araç üzerindeki çalışması büsbütün görünmez olmuş durumda. Şayet Apple otomotiv pazarına nüfuz etmek için bir satın alma stratejisi benimsemezse, Apple Car’ın “önümüzdeki birkaç yıl içinde” seri üretime geçmesi olası değil. Aslında, Kuo’nun varsayımları beklenmedik değil. Apple Car, şirketin gündeminde birkaç yıldır bulunuyor ve birinci duyurulduğundan beri dört gözle bekleniyor.

Ancak, vakitle daha az bahsedilmeye başlandı. Dahası, projede meseleler olduğuna dair çeşitli raporlar var. Örneğin, otonom sürüş teknolojisi üzerinde çalışan grubun kimi teknik meselelerle karşılaştığı biliniyor. Ayrıyeten, Apple Car projesi son yıllarda birçok üst seviye liderlik değişikliği gördü, bu da biraz istikrarsızlık ve aksamaya neden oldu.

Ancak, belirttiğimiz sıkıntılar ve projedeki tüm sorunlar, Apple Car projesinin iptal edileceği manasına gelmiyor. Burada unutulmamalıdır ki Apple’ın karşılaştığı zorluk, bir otomobil yapmak değil, harika bir otomobil yapmaktır. Şayet Kuo’nun kestirimleri doğruysa, araç 2025’te test basamağına girecek ve 2026’da satışa hazır olacak. Fakat, bu vakit çizelgesi daha evvel birkaç kere ertelendiği için Apple Car’ın çıkışı daha da gecikebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar