Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaDonanımASUS, BIOS faciası hakkında açıklama yaptı: “Garanti kapsamında sayılacak”

ASUS, BIOS faciası hakkında açıklama yaptı: “Garanti kapsamında sayılacak”

Şinasi Kaya: Asus, Bios Faciası Hakkında Açıklama Yaptı: “Garanti Kapsamında Sayılacak” 1 Birkaç gün evvel sizlere aktardığımız haberimizde ASUS’un AM5 anakartlarına verdiği BIOS güncellemesi ve meselelerinden bahsetmiştik. ASUS, garip bir halde bu BIOS sürümünü yapan müşterilerini garanti kapsamının dışında sayabileceğini belirtiyordu. Artık ASUS tarafında bize yapılan resmi bir açıklamada mevzuya açıklık getirildi.

Konuyu takip edebilmeniz aşısından çabucak alttaki haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

ASUS’un açıklaması

ASUS’un yapmış olduğu açıklamada BIOS indirme sayfaları üzerinde anakartların garanti kapsamında sayılmayabileceği istikametinde böyle bir ibarenin artık bulunmadığı belirtildi. Firmadan gelen açıklama şu formda:

“BIOS indirme sayfaları üzerinde artık bu biçimde bir ibare bulunmuyor ve anakartlar garanti kapsamında olacak. Bahsedildiği üzere ASUS, yeni BIOS güncellemeleri için yeni kurallar belirlemek üzere AMD ile birlikte çalışıyor. Bu güncellemeler gerekli epey yayınlanmaya devam edecektir. BIOS güncellemeleri, AMD’nin en son kılavuzunu takip ederek Ryzen™ 7000 serisi işlemcileri AM5 anakartlarımızla kullanırken oluşabilecek mümkün hasarlarla ilgili telaşları gideriyor. Bu güncelleme, 1,3 V’ta SOC voltajına bir hudut getiriyor.

Lütfen asus.com/support adresinden BIOS güncellemelerinin en son sürümünü indirin. Anakartınızın bu meseleden etkilenmiş olabileceğinden endişeleniyorsanız yahut lütfen bölgenizdeki ASUS dayanak grubumuzla irtibata geçin. Bir sorun tespit edilirse, ana kartınız garantimiz kapsamında olacaktır.”

ASUS asıl noktayı yeniden kaçırıyor

Açıkçası ASUS’un atmış olduğu bu adımı olumlu karşıladığımızı belirtmek isteriz. Bununla birlikte ASUS’un asıl sorunu tekrar ıskaladığını görüyoruz. Evet, ASUS mevcut BIOS sürüm 1410 güncellemesinin AMD’nin AGESA 1.0.0.7 kılavuzunu içerdiğini ve problemli voltaj pahalarını 1.3V ile sınırlandırdığını belirtiyor.

Şinasi Kaya: Asus, Bios Faciası Hakkında Açıklama Yaptı: “Garanti Kapsamında Sayılacak” 3 Ancak yapılan testlerde bu BIOS sürümünün düzgün çalışmadığı ve voltajların halen 1.41V gibi yüksek kıymetlere çıktığı görülüyor. Gamers Nexus tarafından yapılan birinci el testlerde ROG Crosshair X670E Extreme anakartına takılı Ryzen 7000 serisi işlemciye 1.41V’u aşan seviyelerde voltaj verildiği ve işlemcinin 200°C’yi aşan sıcaklıklara ulaşana kadar da anakartın sokete voltaj vermeye devam ettiği belirtiliyor. Bunun sonucunda da işlemci ve anakart kullanılamaz hale geldi.

Bu spesifik bir sorun olsa da rastgele bir kullanıcının bundan etkilenme mümkünlüğü bulunuyor. Yaşanan voltaj sorunu işlemcinin sürat aşırtılması veya belleklerin sürat aşırtılması durumunda açığa çıkıyor. Yani işlemcinizde bir değişiklik yapmasınız bile anakartta bulunan EXPO profillerini aktifleştirdiğinizde bu sorunu yaşamanız kelam konusu. EXPO tek tıkla bellekleri sürat aşırtmanıza yarıyor ve tüm teknoloji dünyası EXPO faal edildiğinde Ryzen 7000 işlemcilerinde önemli performans artışı sağlandığını söylüyor.

Bu ortada ASUS dışında öbür anakart üreticileri de AMD’nin yayınladığı kılavuz ve 1.3V sınırlamasına sahip BIOS’ları yayınladı. Başka markaların 1.3V sonuna uyduğu raporlanıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar