Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaOtomobilAvrupa'da Elektrikli Otomobil Satış Sayıları Belli Oldu: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Avrupa’da Elektrikli Otomobil Satış Sayıları Belli Oldu: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Elektrikli otomobil dönüşümü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kendisini hissettiriyor. Mesela Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre Türkiye’deki elektrikli otomobil satışları, yıllık bazda 10 katına çıkmış durumda. Öyle ki Ocak – Kasım 2022 döneminde 6.214 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşirken, Ocak – Kasım 2023 döneminde ise 54.273 adet (uzun menzil versiyonlar hariç) elektrikli otomobil satıldı.

Peki elektrikli otomobillerde yükseliş devam ediyorken, Türkiye’nin Avrupa’daki durumu nasıl? Otomobil dünyasının nabzını tutan EBS Danışmanlık tarafından sağlanan veriler, Türkiye’deki elektrikli otomobil satışları ile Avrupa’dakileri kıyaslıyor. Gelin bu istatistiklere yakından bakalım.

Adet bazında fena olmasak da pazar payı noktasında geride kalıyoruz

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa'Da Elektrikli Otomobil Satış Sayıları Belli Oldu: Türkiye Kaçıncı Sırada? 1

Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen elektrikli otomobil satışlarının, tüm satışlara kıyasla en yüksek olduğu ülke Norveç. Ülkede gerçekleştirilen otomobil satışlarının yüzde 83,49’unu elektrikli modeller oluşturdu. Bununla birlikte; Avrupa ortalaması da yüzde 17,78 olarak kayıtlara geçti. Bu oran, Türkiye için yüzde 6,14 seviyesinde kaldı. Pazar payı açısından sıralamadaki yerimiz, 21.

Ancak yılın ilk 11 ayında gerçekleştirilen 54.273 adet satış, satış adedi bazında Türkiye’yi 9. sıraya taşıdı. Burada önemli bir hususu hatırlatmak gerek. Mesela Norveç’in nüfusu 5,5 milyon civarında. Bu ülkedeki satışların, Türkiye’den daha düşük seviyede olmasını normal karşılamak gerekiyor çünkü Türkiye’de 85 milyon insan yaşıyor ve potansiyel olarak daha büyük bir pazar var. Yani satış adedi bazında daha üst sıralarda yer almamız, ülkece daha zengin olduğumuz anlamına gelmiyor.

Türkiye’deki en ucuz elektrikli otomobiller için:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar