Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOtomobilBMW'den Elektrikli Deniz Aracı: THE ICON

BMW’den Elektrikli Deniz Aracı: THE ICON

Konu BMW olduğunda hepimizin aklına hızlı, konforlu ve pahalı otomobiller geliyor olsa da Alman otomotiv devi Cannes Film Festivali’nde kendisinden beklenmeyen bir araç ile karşımıza çıktı. ‘Yeni nesil yat konsepti’ olarak da adlandırabileceğimiz elektrikli deniz taşıtı THE ICON‘u denizsever ve ünlülere gösteren BMW, büyük oranda beğeni topladı.

Teknik özelliklerine geçmeden önce tasarımından konuşmak gerekirse; THE ICON, Alman tekne üreticisi TYDE ile Interstellar’dan Batman: The Dark Knight’a kadar pek çok unutulmaz filmin müziklerini besteleyen Oscar ödüllü besteci Hans Zimmer‘ın imzasını taşıyor. Buradan da anlayabileceğiniz üzere THE ICON’un tasarımı işlevsellik kadar sanat da içeriyor.

Karşınızda yüzen sanat eseri: THE ICON

Meral Erden: Bmw'Den Elektrikli Deniz Aracı: The Icon 1

THE ICON için yüzen bir beş yıldızlı otel odası desek abartmış olmayız. Dört bir yanı boydan boya camla kaplı olan THE ICON, bu sayede panaromik bir deniz manzarası sunuyor. Dışarıdan bakıldığında iki devasa tekne kanadının arasına cam kafes konularak oluşturulmuş gibi gibi duran araç, içine geçildiğindeyse muazzam bir görünüm sunuyor.

Meral Erden: Bmw'Den Elektrikli Deniz Aracı: The Icon 3

Fotoğraflarından da görebileceğiniz üzere THE ICON, denizin üzerinde de lüks ve konforundan ödün vermek istemeyenler için tasarlandı. Aynı anda 5-6 misafire hizmet veren araç, konforlu bir oturma alanı, mermer bir zemin, panoramik cam duvar ve tavan ve sessiz bir yolculuk vadediyor.

Motor sesi yerine sadece dalgaların sesi…

Meral Erden: Bmw'Den Elektrikli Deniz Aracı: The Icon 5

Sessiz yolculuk detayı önemli çünkü THE ICON, diğer deniz taşıtlarının aksine elektrikli bir araç. Gövdesinin altında bulunan elektrikli motorları ve bataryasıyla 488-560 km menzil sunuyor. Elektrikli motorun avantajı sayesinde THE ICON ile denize açıldığında yalnızca martıların ve dalgaların sesini duyuyorsunuz.

Meral Erden: Bmw'Den Elektrikli Deniz Aracı: The Icon 7

Böylesine modern bir araç elbetteki klasik tekneler gibi bir dümenle yönetilmiyor. 32 inç büyüklüğünde 6K dokunmatik bir kontrol paneline sahip olan THE ICON, modern kontrol paneline ek olarak sesli komut, dijital gösterge gibi özellikler de sunuyor.

Meral Erden: Bmw'Den Elektrikli Deniz Aracı: The Icon 9

Teknik özelliklerine değinmişken; bu yüzen 5 yıldızlı otelin yaklaşık 13 metrelik bir uzunluğa, 4,5 metrelik bir genişliğe sahip olduğunu belirtelim. 56 km/s azami hıza ulaşabiliyor olsa da konforlu yolculuk ve daha uzun menzil için 44 km/s ortalama hızla yolculuk tavsiye ediliyor. Satın almayı düşünürseniz aklınızda bulunsun… Evet…

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar