Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaYazılımBu yapay zeka ile müzik yapabileceksiniz! İşte karşınızda Music LM!

Bu yapay zeka ile müzik yapabileceksiniz! İşte karşınızda Music LM!

Google, yeni müzik yapma uygulamasını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. İşte detaylar!

Teknoloji devi Google, metin açıklamalarını kullanarak rastgele bir müzik tipinde müzik yaratabilen bir yapay zeka aracı geliştirdiğini duyurdu. “Music Learning Machine” ismini taşıyan bu yeni yazılım, Diffusion, Dance Diffusion, AudioML ve Jukebox üzere öbür yapay zeka müzik yaratma teknolojilerinden daha üstün olduğunu sav ederek dikkat çekiyor. OpenAI’nın geliştirdiği müzik yapay zeka modellerinden daha sofistike olduğu belirtilen bu yazılım, 280 bin saatlik geniş bir müzik bilgi seti üzerinde eğitilerek karmaşık açıklamalara dayalı uyumlu müzikler üretebiliyor.

Google’ın Music Learning Machine, geniş bir müzik çeşidi yelpazesine odaklanarak OpenAI’nın evvelki modellerinden ayrılıyor. Daha sofistike müzik çeşitlerine yönelik olarak tasarlanan bu yazılım, kullanıcıların makul metin açıklamalarını temel alarak özelleştirilmiş müzikler oluşturmasına imkan tanıyor. Bu, kullanıcıların istedikleri duygusal tonları, tempo ve enstrümanları belirleyerek ferdî müzik yapıtlarını yaratmalarına imkan sağlıyor.

Bu yapay zeka ile müzik yapabileceksiniz! İşte karşınızda Music LM!

Music Learning Machine’in savına nazaran, evvelki yapay zeka müzik oluşturma modellerinden daha üstün olduğu nokta, karmaşık açıklamalara dayalı müzik üretme yeteneği. Bu özellik, kullanıcının bir öyküyü ya da atmosferi tabir etmek emeliyle metin açıklamalarını kullanarak müzik oluşturmasını sağlıyor. Örneğin, kullanıcı “hüzünlü bir akşam üzeri yağmurunun sesiyle uyumlu bir piyano parçası” üzere bir açıklama yapabilir ve yazılım, bu metne uygun bir müzik yapıtı üretebilir.

Google’ın bu yeni yapay zeka aracı, 280 bin saatlik büyük bir müzik data seti üzerinde eğitilerek geniş bir müzik anlayışı geliştirdi. Bu sayede, farklı kültürlerden, periyotlardan ve cinslerden gelen müzik öğelerini bir ortaya getirerek çeşitli ve güçlü eserler ortaya çıkartabiliyor.

Ancak, bu gelişmelerin müzik sanayisindeki tesirleri ve kullanıcıların bu yeni teknolojiyi nasıl benimseyeceği, ilerleyen süreçte daha net bir formda anlaşılacak. Music Learning Machine’in, müzik üretimini daha demokratik ve erişilebilir hale getirme potansiyeli, teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar