Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBilimSpaceX, Starship roket testi hakkında bilgi verdi

SpaceX, Starship roket testi hakkında bilgi verdi

Texas’taki Starbase’de ağır bir günün akabinde SpaceX, Starship test kampanyasının en son kademesi hakkında resmi olarak detaylar paylaştı. Şirket, bugün birinci ve ikinci evre Starship güçlendiricilerinin motor testlerini gerçekleştirdi ve bu testlerin her biri makul sonuçları göstermeyi amaçlıyordu. Bilhassa, SpaceX’in ikinci basamak Starship’i, inançlı bir yörünge seyahatini gerçekleştirebilmek için gerekebilecek yetenekleri göstermek üzere testlerini giderek artırıyor.

NASA, Artemis Ay misyonu için ay iniş aracı olarak SpaceX’i görevlendirdi ve SpaceX, bugün X üzerinde, ikinci basamağın motorunun uzayda hareket yapmak için başlatılma yeteneğini test ettiğini paylaştı.

Bir roketin fırlatma için düzenleyici onayı alabilmesi için, onu uçuranların, havada ve yerde güvenliği tehdit etmediğinden emin olması gerekir. Starship için bu, roketlerin bilhassa yörüngeye ulaşmaya çalışırken denetimden çıkmamasını sağlamak manasına geliyor.

Bu nedenle, SpaceX, ikinci kademe Starship’ini yörüngeye çıkarıp akabinde de-yörüngeye sokarken aracı hareket yapabilme yeteneğini göstermek zorunda. Bu, roketi yörüngede yakıt ikmali yapabilme yeteneğini kanıtlamak için gerekiyor. SpaceX, bu sistemlerin uzayda güvenlik ve hareket için gereken fonksiyonelliği sağlayabileceğini doğrulamak için roketi yerde test etmek zorunda.

SpaceX, Starship roket testi hakkında bilgi verdi

Bugünkü ikinci kademe Starship testinde, roketin tek bir motorunu ateşleyerek SpaceX tarafından doğrulandı. Şirket, bu testin uzayda uçuş sırasında motor başlatma yeteneğini göstermeyi amaçladığını açıkladı. Bu tıp yanmalar çoklukla bir roketi uzayda hareket yapmak yahut iniş sırasında istikametini denetim etmek için yapılır. İniş sırasında denetim kaybı, son varış noktası varsayım edilemeyen denetimsiz bir roket manasına gelebilir.

Starship programının en büyük sınırlayıcı faktörlerinden biri Raptor motoru olmuştur. SpaceX, 2020’deki birinci Starship test kampanyası sırasında motorların başlatılamaması, patlaması yahut yanma odalarını aşındırması üzere problemlerle karşılaştı. Nisan ayında gerçekleştirilen birinci tam yığın yörünge test uçuşu teşebbüsünde, roketin motorları tırmanış seyahati boyunca alev aldı. Bu, bilhassa tek bir Starship’in optimum bir misyon profili sağlamak için 33 motorun hassas işbirliği gerektirdiği düşünüldüğünde, motorların güvenilirliği hakkında soruları gündeme getirdi.

SpaceX ayrıyeten, birinci evre Starship Muhteşem Heavy güçlendiricisinin 33 motorla tam yığını içeren sabit ateşleme testinin de gerçekleştirildiğini doğruladı. Bu, daha evvelki testlerde az sayıda motorun test edildiği birinci bu cins sabit ateşleme testiydi. SpaceX, 33 motorlu Starship Super Heavy sabit ateşleme testinin görüntüsünü X sayfasında paylaştı ve klipte motor kapatmanın tabiatının testin sonunda merdivenli kapatma sırasıyla net bir halde görüldüğü belirtildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar