Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaBilimÖğrenciler çok sevinecek! Sömestr tatili 1 ay oluyor!

Öğrenciler çok sevinecek! Sömestr tatili 1 ay oluyor!

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 1

Ocak ayının gelmesiyle birlikte öğrenciler sömestr yani orta tatil için geri sayıma geçtiler. Şayet büyük bir aksilik yaşanmazsa öğrenciler 22 Ocak Cuma günü sömestr tatiline girecekler. Pekala lakin okullar ne vakit açılacak? Tatil kaç gün olacak? 1 aylık bir tatil kelam konusu mu? Artık tüm bunlara net bir yanıt vereceğiz.

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 3

Bilindiği üzere ülkemizde sömestr yani orta tatil dediğimiz periyot genel olarak 15 gün olarak gerçekleşiyor. Ancak geçtiğimiz yıl bu müddet 1 aya kadar uzamıştı. Malum, 15 günlük tatil periyodunun sonunda gerçekleşen Kahramanmaraş zelzelesinden dolayı tatil dönemi 2 hafta daha uzamıştı. Pekala bu sene de yeniden bir uzama kelam konusu olacak mı? Çabucak cevaplayalım. Evet.

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 5

Aslında bu yanıtı biz vermiyoruz. Bu yanıtı verenler uzmanlar. Pekala ne olacak da 15 günlük tatil 1 aya uzatılacak? Orta tatiller mi iptal edilecek? Öğrenciler neden 15 günlük tatili 1 ay olarak yapacaklar? Dilerseniz artık bu soruları cevaplayalım.

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 7

Öncelikle şunu belirtelim. Birtakım mecralarda 2. Devirde gerçekleşecek olan imtihan sonrası 1 haftalık tatillerin iptal edileceğine dair kimi haberler mevcut. Ama MEB şimdi bu hususta bir açıklama yapmadı. Yani 2. Periyotta de imtihanlar sonrası 1 haftalık bir tatil olacak.

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 9

Peki ara tatil iptal edilmeyecekse, sömestr tatili neden 1 aya uzatılacak? Aslında bunu söyleyenler meteoroloji uzmanları. Zira okulların açılacağı 2 Şubat tarihinde harikulade bir soğuk hava dalgasının yurda giriş yapması bekleniyor.

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 11

Bu soğuk hava dalgasının tüm yurdu tesiri altına alacağı, bilhassa büyükşehirlerde ulaşımı olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Kar yağışı her ne kadar 2 – 3 gün devam edecek olsa da karın yerden kalkması soğukların tesiriyle biraz daha devam edecekmiş. Üstelik hepsi bununla da hudutlu değil.

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 13

Uzmanların belirttiğine nazaran 11 Şubat’ta ikinci bir kar dalgası ülkeyi tesiri altına alacak. Üstelik bu yağışlar batı bölgelerinde ziyadesiyle tesirli olacak ve kar kalınlığı kıymetli oranda artacak.

Şinasi Kaya: Öğrenciler Çok Sevinecek! Sömestr Tatili 1 Ay Oluyor! 15

Elbette bunlar uzun soluklu iddialar. Hasebiyle tutma olasılıkları epey düşük. Lakin herşey öngörüldüğü üzere olursa İstanbul üzere büyük kentlerde ara tatilin 2 hafta daha uzaması kelam konusu. Gerçekten bekleyip göreceğiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar