Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaOtomobilElektrikli araba kesiminde hakim güç Çinli markalar!

Elektrikli araba kesiminde hakim güç Çinli markalar!

Çin’deki elektrikli araç piyasası, Ağustos ayında gösterdiği performans ile adeta bir kuvvet gösterisine dönüştü. EV Volumes ve Jose Pontes tarafından paylaşılan datalara nazaran, plug-in elektrikli araba satışları tüm vakitlerin en yükseğine ulaşarak 750.000 üniteye ulaştı. Yıllık bazda %36’lık bir artışı işaret eden bu bilgiler, epey çarpıcı bir öteki ayrıntısı daha ortaya koyuyor; Çin’de satılan her beş yeni araçtan yaklaşık iki tanesi artık plug-in özelliğine sahip ve pazar hissesi rekor bir oran olan %39’a ulaşıyor.

Bu 750.000 ünitenin 500.000’i büsbütün elektrikli araçlardan, geriye kalan kısmı ise hibrit araçlardan oluşuyor. Çin, uzun vakittir elektrikli araç (EV) pazarında dominant bir oyuncu olarak bilinse de, bu son devirdeki patlama öbür bir sebep için de kayda bedel. Büsbütün elektrikli araçlar, plug-in hibrit rakiplerini iki katı bir satış oranı ile gölgede bırakıyor. Bilhassa, Ağustos ayında 500.000 tam elektrikli araba kaydedilirken, plug-in hibritlerde bu sayı 250.000’de kaldı. Trend, Çinli tüketicilerin tam elektrikli seçeneklere yönelmeye başladığını, hasebiyle ülkenin daha pak ve sürdürülebilir mobiliteye yanlışsız yürüyüşünü hızlandırdığını gösteriyor.

Elektrikli araba bölümünde hakim güç Çinli markalar!

BYD ve Tesla, tanınan markalar ortasında öne çıkıyor. Yalnızca BYD’nin Song ailesi 56.743 ünite ile ön plana çıkarken, Tesla’nın Model Y modeli ise 51.117 kayıt ile çabucak gerisinden geliyor. En çok satanlar listesinde Çin üretimi modellerin domine etmesi, lokal üreticilerin elektrikli araçlar için iç talebe güzel bir halde karşılık verdiklerinin işareti olabilir.

Peki, bu datalar, Çin’deki EV’lerin geleceği için ne söz ediyor? Bilgiler umut verici olmakla birlikte, sanayi için yalnızca bir övgüden daha fazlasını sunuyor. Tam elektrikli otomobillere olan açık tüketici tercihi, üreticileri, beklenenden daha süratli bir formda hibritleri saf dışı bırakmaya ve tam elektrikli araçların yenilik ve benimsemesini daha da ileriye taşımaya itebilir.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar