Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaElon Musk artık başına estiği üzere tweet atamayacak!

Elon Musk artık başına estiği üzere tweet atamayacak!

Manhattan’daki bir federal temyiz mahkemesi, Musk’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC) ile 2018 muvafakat kararının konuşmasında haksız bir “ön kısıtlama” olduğu savını reddetti. Mahkeme heyeti, CEO’nun yasal bir monitör olmadan tweet atmak isteseydi suçlamalara karşı kendini savunabileceğini yahut farklı bir mutabakat için müzakere edebileceğini söyledi.

Musk, 2018’de düzenleyicinin Tesla’yı özel olarak almak için “güvence altına alınmış” fon sağladığı hakkında palavra söylediğini argüman etmesinin akabinde SEC ile bir muahedeye varmıştı. Muahede, onay gerektirmesinin yanı sıra Musk’ın Tesla lideri olarak istifa etmesine de neden olmuştu.

Elon Musk artık başına estiği üzere tweet atamayacak!

Musk ve şirketi farklı ayrı 20 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kalmıştı. SEC bunun akabinde Musk’ı Tesla’nın bir yılda 500.000 otomobil yapacağını sav ettiğinde mahkemeye itaatsizlik ile suçlamak istedi fakat bir yargıç, ilgili tarafları, finansla ilgili tweet’ler için hukuk grubunun onayını gerektirmesi karşılığında Musk’a daha fazla özgürlük veren bir 2019 düzenlemesi konusunda müzakere etmeye zorladı.

Teknoloji başkanı o vakitten beri SEC ile savaş halinde ve son vakitlerde mahkemeleri bu muahedeyi geri almaya çağırıyor. Musk, Komisyon’un kendisine bir muahede yapması için baskı yaptığını ve yetkisini aştığını tez ediyor. Musk’ın tarafı, muahedenin söz özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini de argüman ediyor. Bir yargıç, geçen nisan ayında muahedeyi iptal etme talebini reddederek temyize gitti.

Musk ve Tesla’nın buna nasıl cevap vereceği şimdi aşikâr değil. Tekrar de bu son karar geçerli olursa, Musk’ın tweet’lerini taramaktan ya da düzenleyici bir baskıyı göze almaktan öteki seçeneği kalmayacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar