Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaİnternetGmail, iOS'ta tek dokunuşla istenmeyen mailleri iptal etme özelliği getirdi

Gmail, iOS’ta tek dokunuşla istenmeyen mailleri iptal etme özelliği getirdi

Google, bu yıl Ekim ayında, spam e-postalarla gayret etmek için yeni bir dizi kural tanıtmayı planladığını duyurdu. Bu kurallardan biri, abonelikten daha kolay çıkma imkanı sağlamaktı. Lakin, bu kuralların ne vakit yürürlüğe gireceği konusunda net bir vakit çizelgesi meçhul kalmıştı. Artık ise Google, sessizce bir abonelik iptali butonunu sadece iOS kullanıcıları için sunmuş durumda.

Google, iOS kullanıcılarının istenmeyen e-postalardan kolay kolay kurtulmalarını sağlayacak bir ‘abonelikten çık’ butonunu Gmail uygulamasında sessizce devreye soktu. Bu, kullanıcıların promosyonlar, bültenler, spam ve istenmeyen başka e-postalardan kurtulmasını kolaylaştıracak hayli memnuniyet verici bir adım.

Gmail, iOS’ta tek dokunuşla istenmeyen mailleri iptal etme özelliği getirdi

Abonelikten çık butonu, gönderenin isminin yanında yahut bahis satırının sağ tarafında altta yer alıyor (ilk olarak Android Authority tarafından fark edildi). Bu butona dokunulduğunda, kullanıcıya abonelikten çıkıp çıkmak istemediğine dair bir pop-up pencere açılıyor. Onaylamak, Gmail’in kullanıcının hesabından gönderenin e-posta adresine bir e-posta göndermesini sağlıyor. Bu yaklaşım sırf tek bir dokunuş gerektiriyor ve kaydırmaya gerek yok.

Yeni abonelikten çık butonu, mevcut yaklaşımlara nazaran çok daha kullanışlı ve kullanıcılara çok vakit kazandırıyor. Daha evvel kullanıcılar, e-posta içeriğinin altına gidip orada yer alan gönderenin abonelikten çıkma butonunu aramak zorundaydılar. Öbür bir yol ise, ileti penceresinin üst kısmındaki üç nokta menüsüne tıklayıp ‘abonelikten çık’ seçeneğini seçmekti.

Gmail’deki abonelikten çık butonu şu anda yalnızca iOS’ta mevcut. Kesin bir vakit çizelgesi olmamakla birlikte, bu özelliğin yakında Android cihazlara da gelmesi bekleniyor. Bu yeni yaklaşım, web sürümünde de mevcut ve gönderenin isminin yanında yer alıyor, lakin kimi e-postalar kullanıcıyı web sitelerine yönlendirerek abonelikten çıkmalarını gerektiriyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar