Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaYazılımGod of War PC - İnceleme: "Mükemmel optimizasyon"

God of War PC – İnceleme: “Mükemmel optimizasyon”

Şinasi Kaya: God Of War Pc - İnceleme: &Quot;Mükemmel Optimizasyon&Quot; 1

Her şeyden önce şunu belirteyim; hiçbir ekstra uğraş olmadan PlayStation’ın en önemli oyunlarından birini bir gün Xbox kontrolcüsüyle rahatça oynayacağım aklıma gelmezdi. Ancak her ne kadar Xbox kontrolcüsüne bayılsam da artık God of War ve PlayStation’ın arasındaki çekimden midir nedir bilmiyorum, ellerim PlayStation 4 kontrolcüsünü aradı. Yine de Xbox kontrolcüsünün gayet keyif verdiğini söylemem gerek. Asıl yabancılığını fare-klavye ikilisine geçince hissettim. Ama buna birazdan detaylı bir şekilde geleceğim.

Bildiğiniz üzere Nintendo ve PlayStation kendi oyunlarının konsollarına özel kalması konusunda bir hayli ciddi ve tutarlı bir şekilde ilerliyordu. Ancak PlayStation da yeminini bozdu ve önce Horizon Zero Dawn, ardından da Days Gone’ı PC’ye getirdi. Bu oyunlar her ne kadar önemli PlayStation oyunları olsa da hiçbiri PlayStation köklü serilerinden değildi. Bu yüzden oyuncuların içlerinde kıvılcımı aleve çevirmek için daha büyük bir seri bekliyordu ki duyurular arka arkaya geldi. Öncesinde Uncharted, sonrasında da God of War PC için duyuruldu. Geçtiğimiz gün de God of War’un PC sürümü çıkışını yaptı.

Şinasi Kaya: God Of War Pc - İnceleme: &Quot;Mükemmel Optimizasyon&Quot; 3

God of War’un ne kadar büyük bir marka olduğunu zaten biliyoruz. PlayStation’ı olmayan bile seriyi tanıyor ve hikâyeyi biliyor. Bildiğiniz gibi incelememize konuk olan bu oyun da 2018 yılında çıkışını yaptı ve seriyi ciddi oranda yeniledi diyebiliriz. İncelememizde oyunun hikayesi ve oynanışı gibi içerik kısmıyla çok ilgilenmeyeceğimi söyleyeyim. Sonuçta yıllar önce o kısımları bol bol deneyimledik, okuduk, izledik. İncelemede sadece PC sürümündeki farklardan ve teknik özelliklerden bahsedeceğim.

Muazzam Optimizasyon

Evet, alt başlıkta hatta ana başlıkta da belirttiğim gibi oyunun optimizasyonu muazzam. Açık konuşmak gerekirse ben biraz afallayacaklarını düşünmüştüm ancak şu ana kadarki PC portları arasında en iyisini yapmışlar diyebiliriz. Tabii kendi oyunları içerisinde. Oyunun Nvidia ekran kartı sahipleri için DLSS ve Reflex gibi önemli özellikleri barındırdığını belirtelim ki özellikle DLSS bir hayli etkili ancak ufak sorunları da yok değil.

Şinasi Kaya: God Of War Pc - İnceleme: &Quot;Mükemmel Optimizasyon&Quot; 5

God of War Performans Değerleri

Oyunun performans tarafı kesinlikle en çok merak edilen konulardan birisi. Benim denediğim PC, RTX 2060’lı bir PC’ydi. DLSS kapalıyken RTX 2060’lı sistem 2K çözünürlükte ve Ultra ayarlarda 60 üzeri FPS, yüksek ayarlarda 80 üzeri, Original ayarlarda 100 üzeri FPS veriyor. DLSS’i açtığınızda ise ortalık şenlik alanı gibi oluyor. DLSS ayarının seçeneğine göre Ultra ayarlarda 60 FPS ile 150 FPS arasında farklı değerler alabiliyorsunuz. Bu arada “Original” isimli grafik ayarı PlayStation 4 versiyonu ile birebir aynı. Grafik ayarları da düşükten yükseğe şöyle gidiyor: Düşük – Original – Yüksek – Ultra.

Ayrıca 1070 Ti’ın nasıl bir performans verdiği konusunda da sizlere şöyle bir bilgi verebilirim. 1440p’de Ultra ayarlarda 40 FPS civarı, Original’de 55-70 arası, Düşük’te ise 60 FPS’in altına düşmüyor. 1080p’de ise Düşük ayarlarda 80 civarı FPS alırken Ultra ayarlarda da 50-60 FPS arası aldık. RTX 3080 Ti’lı sistemde nasıl durduğunu da buradaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

DLSS ile ilgili şunu söylemem lazım aslında. Oyunun DLSS’ini aktif ettiğimde görüntü de tam olarak anlam veremediğim bir gariplik oldu. Sanki oyunun keskinliği arttırılmış gibiydi. Ancak benim oynadığım versiyonun inceleme versiyonu olduğunu ve ilk yamaları almadığını belirteyim.

Şinasi Kaya: God Of War Pc - İnceleme: &Quot;Mükemmel Optimizasyon&Quot; 7

Teknik detayların yanı sıra gözle görünen farklara baktığımızdaysa aslında bizleri çok dar farklı bir şey beklemiyor. Ultra ayarlarda oynadığınızda bile oyunun PlayStation 4 versiyonundan çok farklı durmadığını söylemek gerek ki şunu belirtelim; oyunun PlayStation 4 versiyonu bile muazzam. Ancak yine de ışıklandırma ve özellikle gölgelerde daha kaliteli durduğunu söylemek gerek. Bunun dışında kaplama kalitesi olsun, uzak mesafe çizimi olsun aynı diyebiliriz ancak bu hali de gayet yeterli.

Son olarak da şunu söyleyeyim. Oyunu kesinlikle kontrolcü ile oynamanızı tavsiye ediyorum. Fare-klavye optimizasyonu da gayet iyi olmuş ancak asıl keyfin kontrolcü ile çıktığını belirteyim.

Puan

Toparlamak gerekirse oyunun gayet güzel bir şekilde PC’ye getirildiğini söyleyebilirim. Ortalama bir ekran kartı ile gayet keyifli bir deneyim elde edebilirsiniz. Oyunun içerik anlamındaki kalitesini söylemeye zaten gerek yok. Bu yüzden her şeyiyle birlikte toparlayınca God of War PC’ye rahatlıkla 10 üzerinden 9.0 puan verebilirim. Son olarak da PlayStation’a göndermiş oldukları inceleme kodu için teşekkür ederiz.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar