Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle, Chrome için "Performans Paneli" özelliği üzerinde çalışıyor

Google, Chrome için “Performans Paneli” özelliği üzerinde çalışıyor

Google, Chrome tarayıcısı için Windows 11 ve macOS işletim sistemlerine özel yeni bir özellik üzerinde çalışıyor: “Performans Paneli”. Bu bilhassa kullanıcılar tarayıcılarının hafıza ve CPU kullanımını, hatta tek tek sekmelerin performansını takip edebilecek. Bu, Google’ın Chrome için performansla ilgili yaptığı değişikliklerden yalnızca biri. Bilhassa, sekme atma denetimleri üzere yenilikler üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Performans Paneli, tarayıcının verimliliğini, suratını ve güvenliğini vurgulamak için geniş stratejik planlarının bir modülü olabilir.

Chromium yanılgı forumunda yapılan bir paylaşıma nazaran, bu panelin tasarım basamağının sonlarına geliniyor. Google mühendisi, “yeni performans yan paneli için içerik dizaynını sonlandırma kademesindeyiz ve performans kartlarının nasıl gösterileceğini prototip olarak nasıl hazırlayacağımızı araştırıyoruz” tabirini kullandı.

Google, Chrome için “Performans Paneli” özelliği üzerinde çalışıyor

Windowslatest takımı, Performans Paneli’nin Microsoft Edge’in tarayıcı temel özelliklerine misal olabileceğini düşünüyor. Performans Paneli’nin anahtar özelliklerinden biri “Hafıza Tasarrufu” olabilir. Faal olarak kullanılan sekmelere öncelik vererek, Chrome’un yalnızca etkin kullanıldığında hafıza kullanması sağlanır.

Örneğin; Chrome’da birkaç Instagram sekmesi açıkken, son birkaç dakika boyunca YouTube sekmesini kullanıyorsanız, Chrome faal olmayan Instagram sekmelerinden süreksiz olarak hafızayı hür bırakır. Bu özgür bırakılan hafıza, YouTube ve başka tarayıcı özellikleri ortasında paylaşılır.

Ayrıca Performans Paneli’nde bir pil verimliliği özelliği de bulunabilir. Kullanıcının aygıtının pil düzeyi %20’ye düştüğünde, Google Chrome otomatik olarak kullanıcıya bir pil tasarruf modunu aktifleştirmesi için ihtarda bulunabilir.

Edge’in tarayıcı temel özellikleriyle emsal özelliklere sahip olan bu yenilikler, kullanıcılara tarayıcının kaynak kullanımı üzerinde daha fazla denetim sağlayabilir. Bu da pil ömrünü, performansı ve genel kullanıcı tecrübesini olumlu tarafta etkileyebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar