Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaMobilGiyilebilir aygıt pazarı büyümeye devam ediyor

Giyilebilir aygıt pazarı büyümeye devam ediyor

2023’ün ikinci çeyreğinde global giyilebilir teknoloji pazarı, evvelki yıla kıyasla %6’lık bir artışla 44 milyon ünite sevkiyatla büyüdü. Bu artış, günlük hayatın çeşitli alanlarındaki tüketici talebinin yanı sıra uygun fiyatlı giyilebilir teknolojilere olan talebe bağlı olarak meydana geldi.

Apple, %18 pazar hissesiyle pazarın önderi oldu. Onu Xiaomi (%11), Huawei (%10), Noise (%8) ve Fire-Boltt (%7), vivo izledi. Tüm giyilebilir teknoloji segmentleri içinde, temel saat kategorisi yüksek bir büyüme göstererek neredeyse pazarın yarısını elde etti. Bu büyüme, bilhassa Hindistan pazarında, temel saatlerin sevkiyatında %73’lük dikkate paha bir artış görmesiyle barizleşti. Bu artış, bilhassa Huawei, Xiaomi ve Huami üzere büyük akıllı telefon üreticileri ve Hindistanlı oyuncuların öncülüğünde gerçekleşti.

Giyilebilir aygıt pazarı büyümeye devam ediyor

Buna rağmen, temel akıllı bilekliklerde yıllık bazda bir düşüş yaşanmasına karşın, pazar hissesi %19 ile stabil kaldı. Bu durum, uygun fiyatlı seçeneklerin varlığı ve tüketicilerin yüksek fiyatlı alternatiflere karşı temkinli yaklaşımıyla açıklanabilir.

Akıllı saat kategorisinde ise çift haneli büyümeler gözlemlendi. Xiaomi ve Huawei üzere şirketlerin rekabetçi fiyatlarla yeni giyilebilir teknolojileri piyasaya sürmeleri, bu büyümenin ardındaki ana etkenlerden biri oldu. Bu şirketler, çeşitli tüketici tercihlerine hitap etmek için piyasada agresif fiyatlarla yer buldu.

Hindistanlı üreticiler de pazarda değerli bir rol oynadı. Noise ve Fire-Boltt üzere markalar, ortalama satış fiyatı 19$’ın altında olan akıllı saatler sundu. Bu sayede, bu markalar en üst beş giyilebilir teknoloji markası ortasına girmeyi başardı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar