Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaYazılımGoogle Chrome’un kaydırma sorunu Android 14 ile birlikte tahlile kavuşuyor

Google Chrome’un kaydırma sorunu Android 14 ile birlikte tahlile kavuşuyor

Android kullanıcılarının uzun müddettir sıkça lisana getirdiği bir sorun, Google Chrome’un Android’deki kaydırma sorunu idi. Değişik bir halde, tıpkı Chrome tarayıcısı, iOS’ta kusursuz bir biçimde çalışıyor ve epey akıcı bir kaydırma tecrübesi sunuyor. Google bu mevzudaki şikayetleri dikkate almış ve Android 14 güncellemesi ile bu meseleye tahlil getireceğini duyurdu. Google’ın Chromium Blog’da yayımladığı ayrıntılı bir blog yazısı, bu sorunu ve tahlil yollarını anlatıyor.

Android’in lokal dokunma girişi algoritması, kaydırma sırasında bazen takılmalar yaşatıyor. Bu nedenle birtakım firmalar, daha yeterli bir kaydırma tecrübesi sunmak için kendi giriş algoritmalarını oluşturdu. Lakin, web uyumluluk problemleri nedeniyle Chrome bu algoritmalara geçiş yapamıyordu. Bu sorunun üstesinden gelmek için Google, Android 14’te Chrome’a daha uygun bir kaydırma tecrübesi sunmayı mümkün kılacak yeni bir API tanıttı.

Bu yeni API, “Nanosaniye API” olarak isimlendiriliyor ve uygulamaların dokunma girişlerini milisaniye aralıklarından çok nanosaniye aralıklarında örneklemesine müsaade veriyor. Bu API’nin tesiri hayli besbelli. Geliştiriciler, Redmi 9A’nın Nanosaniye ve Milisaniye API’yi yan yana kullanımını gösteren bir görüntü yayınladı. Bu görüntü, yeni API ile kaydırmanın evvelkine kıyasla 2 kat daha akıcı olduğunu gösteriyor.

Google Chrome’un kaydırma sorunu Android 14 ile birlikte tahlile kavuşuyor

Android 14 ile Chrome, Android için iPhone benzeri akıcı kaydırma takviyesi alıyor. Aygıtınızın en son Android sürümünde olması gerekiyor ki Chrome’da bu akıcı kaydırma tecrübesinden faydalanabilesiniz.

Samsung, Android 14 temelli OneUI 6.0 Beta Programını başlattı. Bu program, Galaxy S23, Galaxy A54 ve Galaxy A34 5G üzere seçili aygıtlar için ABD, Çin, Hindistan, Almanya ve Güney Kore’de başlamış durumda. Başka aygıtların da yakında bu programa dahil olmasını ve Android 14’ün avantajlarından faydalanmasını bekliyoruz.

Eğer Android 14 ile Chrome’daki kaydırma meseleleri ortadan kalkarsa, Samsung Internet ve Microsoft Edge üzere öteki Chromium tabanlı tarayıcılarda da benzeri bir tecrübe bekliyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar