Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle, kullanılmayan hesapları silmeye başlıyor; bunun için tarihi bile verdi...

Google, kullanılmayan hesapları silmeye başlıyor; bunun için tarihi bile verdi…

Google, yakın gelecekte kullanılmayan şahsî hesapların bir kısmını temizleyecek. Şirket, hesaplarında oturum açmayan herkesi, bu hesapların yakında silinebileceği konusunda uyardı. Bu hesaplara bağlı olan tüm içerikler de kaybolacak.

Google, bir blog gönderisi aracılığıyla yaptığı açıklamada “Bu yılın sonlarından itibaren, bir Google Hesabı en az 2 yıldır kullanılmadıysa yahut oturum açılmadıysa, Google Workspace (Gmail, Docs, Drive, Meet, Takvim), YouTube ve Google Fotoğraflar içindeki içerikler de dahil olmak üzere, hesabı ve içeriklerini silebiliriz” dedi.

Blog gönderisine nazaran hesapları silme kararı güvenlik telaşlarından kaynaklanıyor. Bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilecek eski parolalar ile açılabilecek kullanılmayan hesapların berbat maksatlara alet edilebileceği belirtiliyor. Ayrıyeten bu eski hesaplar, iki faktörlü kimlik doğrulama yahut daha yakın vakitte sunulan yeni passkey üzere güvenlik özelliklerini kullanmamış olabilirler.

Google şunları söylüyor: “Şirket içi tahlilimiz, terk edilmiş hesapların 2 adımlı doğrulamaya sahip olma mümkünlüğünün etkin hesaplara nazaran en az 10 kat daha düşük olduğunu gösteriyor. Yani, bu hesaplar ekseriyetle savunmasızdır ve bir hesap ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığından istenmeyen ve hatta spam üzere berbat gayeli içerik aracına kadar her şey için kullanılabilir.

Kullanılmayan Google hesaplarının silinmesi, oluşturulmuş lakin hiç kullanılmayan hesaplardan başlayarak Aralık 2023’te başlayacak. Silinecek hesaplar üzerinde rastgele bir süreç yapılmadan evvel hesap kullanıcılarına birden fazla bildirim gönderilecek. Bu karar, sadece ferdî hesapları etkileyecek. İş ve eğitim gayeli Google Workpace hesapları bu karardan etkilenmeyecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar