Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaYazılımGoogle’ın başı kederde, savunması ise şaşırtan: Kullanıcılar bizi tercih ediyor!

Google’ın başı kederde, savunması ise şaşırtan: Kullanıcılar bizi tercih ediyor!

Google, dünyanın en büyük arama motoru olmasının yasa dışı formüllerle gerçekleştiği suçlamalarını reddetti. Bu savlar, pazarda inhisar oluşturmakla ve Apple, Samsung üzere firmalara büyük ödemeler yapmakla ilgiliydi. Washington’da gerçekleşen ABD rekabet davası yaklaşık 10 hafta sürecek.

ABD hükümeti, Google’ın arama motoru olarak inhisarını sürdürmek ve korumak için milyarlarca dolar harcadığını öne sürdü. Davanın açılış konuşmaları her iki taraf tarafından yapıldı. Bu birinci basamakta, Google’ın bu pazara hakimiyetini yasa dışı yollarla mi sağladığı konusu incelenecek.

Davada Google’ı temsil eden bir avukat, firmaların eserlerinde Google’ı varsayılan arama motoru olarak seçtiklerini, bunun sebebini ise Google’ın en âlâ olduğunu ve rakip eksikliği olmadığını belirtti. Avukata nazaran Google, tüketicilere kıymet sunduğu için tanınan.

Google’ın başı kaygıda, savunması ise şaşırtan: Kullanıcılar bizi tercih ediyor!

Bu yüksek riskli rekabet davası, büyük ilgiyle takip edilecek. Hükümetin dava evrakında, Google’ın her yıl Apple, Samsung ve Mozilla üzere firmalara, aygıtlarında ve tarayıcılarında varsayılan arama motoru olarak yer alması için yaklaşık 10 milyar dolar ödediği belirtiliyor. Bu da Google’a daima kullanıcı verisi akışı sağlayarak pazara hakimiyetini sürdürmesine yardımcı oluyor.

Dava sürecinde Google CEO’su Sundar Pichai ve Apple yöneticileri de söz verecek. Davaya hakim olan Amit Mehta, bu sanayi için son 25 yılın en büyük davasına karar verecek.

Google, ABD eyaletleri tarafından App Store üzerinden açılan diğer bir davada muahedeye vardı. Birebir vakitte reklam işi üzerinden federal bir dava ile karşı karşıya ve Avrupa’da monopol davalarında milyarlarca dolar ceza aldı. Bu davada muhtemel bir hezimet, Google’ın bölünmesine yol açabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar