Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaOtomobilGoogle'ın "Yeşil Işık Projesi" trafik sıkıntılarını çözüyor

Google’ın “Yeşil Işık Projesi” trafik sıkıntılarını çözüyor

Google’ın iki yıl evvel başlattığı Yeşil Işık Projesi, sürdürülebilir kent planlamasında dikkatleri üzerine çekiyor. Şirketin Sürdürülebilirlik ’23 etkinliğinde tanıtılan bu teşebbüs, yapay zeka (AI) kullanarak sıradan trafik ışıklarını kirlilikle gayret eden araçlara dönüştürüyor.

Peki, bu nasıl çalışıyor? Basitçe tabir etmek gerekirse, Google, Haritalar datalarını incelemek için makine tahsilini kullanıyor. Böylelikle trafik yoğunluğu ve trafik ışıklarındaki araç bekleme müddetlerini ölçüyor. Bu data, trafik ışığı zamanlamalarını ayarlamak için AI sistemlerini eğitiyor. Maksadı, kent sürüşünün hem bekleme mühletini hem de başlangıç-durma yapısını en aza indirmek. Google’ın maksadı yalnızca teknolojik bir yenilik değil. Bu on yılın sonuna kadar ortaklarına bir gigaton karbon salımını azaltmalarında yardımcı olmak.

İlk olarak dört İsrail kavşağında bir pilot olarak başlatılan programın başarısı – yakıt kullanımında ve kavşak gecikmelerinde %20’ye kadar bir azalma – on iki küresel kentte genişlemesine neden oldu. Şu anda bu lokasyonlar ortasında Rio de Janeiro, Manchester ve Cakarta bulunuyor ve Google, kapsamını 2024’te genişletmeyi planlıyor.

Google’ın “Yeşil Işık Projesi” trafik sıkıntılarını çözüyor

Google’ın Coğrafi Sürdürülebilirlikten Sorumlu Lider Yardımcısı Yael Maguire, sistemin ölçeklenebilirliği ve maliyet aktifliğiyle eşsiz olduğunu belirtti. Bu, trafik durmalarında potansiyel %30’luk bir azalma manasına geliyor. Dahası, kent mühendisleri, uygulamanın haftalar içinde tesirini görebilirler. Manchester’dan alınan sonuçlar, emisyon düzeylerinin ve hava kalitesinin %18’e kadar güzelleştiğini gösteriyor.

Google Haritalar’ın bu husustaki rolünü göz gerisi etmemek gerek. Rotaları optimize ederek, hizmet aslında yaklaşık 2.4 milyon metrik ton karbon salımının önüne geçti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar