Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaOyunGTA 6'nın Oynanış Videolarını Sızdıran 18 Yaşındaki Hacker, Ömür Boyu Hastane Hapsi...

GTA 6’nın Oynanış Videolarını Sızdıran 18 Yaşındaki Hacker, Ömür Boyu Hastane Hapsi Cezasına Çarptırıldı

Yakın zamanda ilk resmî fragmanı paylaşılan Rockstar imzalı GTA 6, Eylül 2022’de dev bir sızıntıyla gündeme gelmişti. Oyunun onlarca videosu da dahil birçok detayını içeren bu sızıntının arkasında Lapsus$ isimli hacker grubu vardı.

Grubun en önemli isimlerinden olduğu düşünülen Arion Kurtaj hakkında bugün önemli bir gelişme yaşandı. BBC’nin aktardığına göre 18 yaşındaki hacker, mahkemenin kararıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Doktorlar tehlikeli olmadığını söylemediği sürece hastanede tutulacak

Ulaş Utku Bozdoğan: Gta 6'Nın Oynanış Videolarını Sızdıran 18 Yaşındaki Hacker, Ömür Boyu Hastane Hapsi Cezasına Çarptırıldı 1

Birleşik Krallık’ta görülen mahkemede hâkim, otizmli olduğu söylenen Kurtaj’ın hâlen tehlikeli olduğunu ifade etti. Yapılan akıl sağlığı değerlendirmesinde hacker’ın “mümkün olan en kısa sürede siber suçlara geri dönme niyetinin olduğu” belirtildi. Ayrıca mahkeme, Kurtaj’ın son zamanlarda şiddet uygulama eğiliminde olduğunu, düzinelerce yaralama ve maddi hasar ihbarı aldıklarını da belirtti.

Bunların ardından hacker için süresiz olarak hastanede kalma emri verildi. Gelen bilgilere göre Kurtaj, doktorlar onun artık tehlikeli olmadığına karar vermediği sürece ömür boyu güvenli bir hastanede tutulacak. Bu da tehlikeli olmadığına karar verilirse cezasında hafifleme olabileceği anlamına geliyor.

Son yıllarda ciddi anlamda aktif olan Lapsus$, Rockstar dışında NVIDIA, Uber, Samsung, Ubisoft, Microsoft da dahil birçok büyük şirkete saldırılar düzenlemişti. Kurtaj, Ocak 2022’de yakalanmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. Ancak serbest bırakıldıktan sonra da faaliyetlerine devam etti. Hatta NVIDIA saldırısı, Şubat 2022’de gerçekleşmişti.

GTA 6 içeriklerimize göz atmayı unutmayın:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar