Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaOtomobilHonda'nın İlk Elektrikli SUV'u Prologue Tanıtıldı: İşte Özellikleri

Honda’nın İlk Elektrikli SUV’u Prologue Tanıtıldı: İşte Özellikleri

Japon otomobil devi Honda, şu anda rakiplerinden biraz geride kalsa da önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli otomobillere geçiş yapmayı planlıyordu. Şirketin bu hedef doğrultusundaki hamlelerinden biri de ilk kez geçen yıl gösterilen ve tasarımı paylaşılan “Prologue” modeliydi. Prologue, markanın SUV ve üst seviye elektrikli modeli olarak karşımıza çıkacaktı.

Honda, büyük merakla beklenen Prologue hakkında nihayet detayları paylaştı. 2024 başında sahipleriyle buluşacak otomobil, Honda’yı elektrikli araçlar konusunda iddialı yapacak özelliklerle geliyor.

Karşınızda 482 km menzil sunan Honda Prologue!

Ulaş Utku Bozdoğan: Honda'Nın İlk Elektrikli Suv'U Prologue Tanıtıldı: İşte Özellikleri 1

Prologue, modern ve şık bir tasarımla geliyor. Markanın ilk elektrikli SUV’unda 21 inçlik jantlar bizi karşılıyor.  Otomobilin uzunluğu 192 inç (4,8 metre), aks mesafesi ise 121,8 inç (3 metre) olarak açıklandı. Honda, Prologue’un bir başka sevilen SUV model CR-V’den 20 cm daha uzun ve 12 cm daha geniş olduğunu söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Honda'Nın İlk Elektrikli Suv'U Prologue Tanıtıldı: İşte Özellikleri 3

Yeni model, General Motors’un Ultium platformunda geliştirildi. Honda, aracı tek motorlu önden çekişli ve iki motorlu dört tekerlekten çekişli seçenekleriyle satışa çıkaracak. Ayrıca EX, Touring ve Elite olmak üzere üç donanım seviyesi de araçla birlikte gelecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Honda'Nın İlk Elektrikli Suv'U Prologue Tanıtıldı: İşte Özellikleri 5

Gelen bilgilere göre dört tekerlekten çekişli versiyon, 288 beygir gücü ve 451 nm tork sunacak. Tek motorludan nasıl değerler göreceğimiz konusunda ise bir bilgi yok. Ancak üretildiği platformdaki araçlardan yola çıkarak yapılan tahminlerde 210 beygir gücü ve 329 nm tork üretebileceği söyleniyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Honda'Nın İlk Elektrikli Suv'U Prologue Tanıtıldı: İşte Özellikleri 7

En çok merak edilen konulardan biri olan batarya ve menzile de bakalım. Honda’ya göre 85 kWh bataryayla gelen Prologue, 482 kilometreye kadar menzil sunabilecek. Bu oranın tek motorlu versiyon için verildiğini söyleyelim. İki motorlu dört tekerlekten çekişli hakkında bir bilgi paylaşılmadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Honda'Nın İlk Elektrikli Suv'U Prologue Tanıtıldı: İşte Özellikleri 9

İç mekâna geldiğimizde bizi 11 inçlik bir dijital gösterge panelinin ve 11,3 inçlik bir bilgi eğlence ekranının karşıladığını görüyoruz. Kablosuz Apple Car Play ve Android Auto da araçla birlikte gelecek. Kör nokta desteği, sayısız uygulama, yaya algılama, kablosuz şarj, spor sürüş modu, Elite donanımda head-up display ve daha birçok özellik te otomobilde yer alacak.

İlk teslimatları 2024 başında gerçekleşecek Honda Prologue’un 45-50 bin dolar arasında fiyatlarla ABD’de satışa sunulması bekleniyor. Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusunda ise bir bilgi yok.

 

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar