Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaOyunHorizon Forbidden West: Burning Shores İnceleme

Horizon Forbidden West: Burning Shores İnceleme

Horizon: Zero Dawn serisi, kuşkusuz son 10 yılın en uygun PlayStation serilerinden biri. Çok satması ve pek çok ödül kazanmasının yanı sıra, oyun severlere ödedikleri paranın hakkını verecek ölçüde geniş bir dünya sunması, keşfedilecek ve yapılacak tonlarca şey bulundurması ve oyuncuyu oyunda tuttuğu müddet boyunca eğlendirmeyi bilmesi, bu serinin en değerli yanları oluyor. Serinin 2’inci oyunu Horizon Forbidden West geçtiğimiz yıl piyasaya çıkmıştı. Bu kere ise Aloy ile yanan kıyılara, yani Burning Shores’a seyahat ediyoruz. Burning Shores bir DLC olduğu için elbette 2’inci oyun kadar uzun bir kısım değil. Bu nedenle baştan uyaralım: Tadı damağınızda kalacak.

Meral Erden: Horizon Forbidden West: Burning Shores İnceleme 1

Oyunun müddeti kısa, lakin bu ortaya daha rafine bir oyun çıkmasını sağlamış desek yanlış olmaz. Burning Shores, geliştirici takım Guerrilla Games‘in ağırlaştırılmış ve odaklanmış bir tecrübe sunmasına imkan tanımış. Öte yandan 2 ana oyunun da oynanış mühletinin çok uzun olması ve yapılacak şeylerin çok fazla olması nedeniyle her şeyi görmeye, her misyona koşmaya çalışmak vakit zaman yorucu olabiliyordu. Guerrilla Games, Burning Shores ile serinin temposunu bir nebze olsun dizginliyor.

Ancak elbette oyunun temposu kendi içinde yeniden yüksek; hatta hoş eklemeler de yapılmış. Bir sefer daha makinelerle savaşıyor, bulmacaları çözüyor ve yüksek yapılara tırmanarak yeni şeyler keşfediyoruz. Guerrilla Games bu oyuna keşfedilecek yeni makinelerle sürpizler eklemiş ve onları alt etmenin yollarını daha eğlenceli hale getirmiş. Pekala lakin Burning Shores’un kıssası ne?

Meral Erden: Horizon Forbidden West: Burning Shores İnceleme 3

Burning Shores, bizi Los Angeles’a götürüyor. Bölgeyi vuran sarsıntılar sonucunda etkin olan yanardağlar etrafa kül püskürürken, lav ırmakları her bir yanı sarmış durumda. Bölgede hiç şaşırmayacağımız biçimde makineler kol geziyor. Bunun tek bir sebebi var, o da hayatta kalan tek Zenith, yani Walter Londra.

Walter Londra, bugüne kadar gördüğünüz narsist karakterlerin en hudut bozucusu olabilir. Bir maden işvereni ve Heaven¢’nin CEO’su olan Walter Londra, Burning Shores olarak isimlendirilen Los Angeles harabelerine geldiğinde bir şey keşfediyor: Batık bir Quen keşif gemisi. Üstün megalomanlığı ve ikna kabiliyetiyle kendisini bu klana Yaşayan Cet ve Küller Zamanı‘ndan sağ kurtulan tek kişi olarak tanıtan Londra, bu insanları avucunun içine aldıktan sonra “nihai hedefine” ulaşabilmek için işi çok kolaylaşıyor. Ta ki karşısına Aloy ve Seyka çıkana dek…

Meral Erden: Horizon Forbidden West: Burning Shores İnceleme 5

Ah, evet Seyka. Yeni oyunda bir karakterimiz daha var. Seyka, Quen klanından yeni dostumuz. Kız kardeşi Walter Londra’nın elinde tutsak olan Seyka da en az Aloy kadar yetenekli, savaş arenasında tozu dumana katan tiplerden. Her ikisinin de maksadı Zenith’i durdurmak olan Aloy ve Seyka’nın kimyası da tutunca, oyuna “renk” geliyor, bu kısmı -spoiler vermeyelim diye- keşfetmek de size kalıyor.

Burning Shores’taki aksiyon, Zero Dawn yahut Forbidden West oynamış olan herkese tanıdık gelecektir. Her 2 oyunda olduğu üzere Burning Shores’ta da dev robotik hayvanlarla savaşıyor ve buna Quen klanını da ekliyoruz. Gelen yeni silahlar ve yeni makinelerle de çeşitlilik destekleniyor. Artık baş etmeniz gereken makine çok daha fazla ve onları alt edebileceğiniz silahlar da o denli. Bunlardan, gücünü Far Zenith teknolojisinden alan yeni güç silahı favoriniz olacak diye düşünüyoruz. Ayrıyeten yetenek ağacına da eklemeler yapılmış. Böylelikle oyun mekanikleri çeşitlenirken, kullandığınız silah ve zırhlara ekleyeceğiniz koleksiyon modüllerinden en uygun kombini yapmak için başınız dönmesi çok mümkün. Evet, bu bahiste ironi yapıyoruz, çünkü bunun biraz daha kolaya indirgenmesi âlâ olabilir; bazen hakikaten bakmaktan yoruluyorsunuz. Oyunda yer alan bulmacaların da yer yer sizi oldukça zorlayacağını söyleyebiliriz; bu ise âlâ bir şey.

Meral Erden: Horizon Forbidden West: Burning Shores İnceleme 7

Ve görsellik… Şa-ha-ne! Oyundaki her şey çarpıcı görünüyor. Bunun nedeni Burning Shores’un PlayStation 5’e özel bir yapım olması; büsbütün PS5’e özel olarak optimize edilmiş olması. Böylelikle Sony’nin yeni jenerasyon oyun konsolunun gücünü artık görüyoruz diyebiliriz. Bu istikametiyle çıtayı ana oyunun üzerine çıkardığını rahatlıkla söylemek mümkün. İmgeler, performans modunda bile kendine hayran bırakacak düzeyde. Buna Burning Shores’un muazzam görüntülerini da ekleyince ortaya şahane bir tablo çıkıyor. Oyunda kendinizi bol bol lav ırmaklarının yanı sıra akarsular, kanyonlar ve gökyüzü hareketlerini seyrederken bulacaksınız. İşin aksiyon tarafındaysa, bu rengarenk dünyada yağ üzere akan dövüş mekanikleriyle birlikte sahiden çok keyif alacağınızı düşünüyoruz.

Meral Erden: Horizon Forbidden West: Burning Shores İnceleme 9

Sonuç

Evet, Burning Shores, son vakitlerde geliştirilen en yeterli DLC’ler ortasına rahatlıkla doruktan girecek tipten bir üretim. Horizon Forbidden West’e yeni bir soluk getiriyor ve serinin 3’üncü oyunu için heyecanı tazeliyor. Şahane görselliği, aksiyon dozu, kıssa anlatımı, oyun mekanikleri ve yapılan eklemelerle sahiden keyifli saatler geçirmenizi sağlayacak bir imal olmuş. Şayet serinin sıkı fanıysanız esasen şu ana kadar çoktan oynayıp bitirmişsinizdir, lakin hala kuşkularınız varsa kütüphanenize eklemekten imtina etmemeniz gereken bir oyun Burning Shores. Guerrilla Games’in Burning Shores ile artırdığı vites serinin 3’üncü oyununda nereye varacak, heyecanla bekliyoruz.

Puan: 87

KÜNYE

Tür: Aksiyon, Adventure, RPG
Platform: PS5
Dağıtımcı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: Guerrilla Games
Satın Almak İçin: www.playstation.com

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar