Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaMobilHuawei ABD'ye postayı koydu! 3nm işlemci üretimi için start verildi!

Huawei ABD’ye postayı koydu! 3nm işlemci üretimi için start verildi!

Huawei, taşınabilir teknolojideki etkileyici yerini daha da sağlamlaştırmak için kıymetli adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak, 5G dayanaklı Kirin 9000 yonga setini kullanarak Mate 60 serisinde dikkat çeken teknoloji devi, bu muvaffakiyet ile ABD’nin dikkatini çekmeyi başardı. Fakat, bu muvaffakiyet beraberinde ABD’den gelen yeni bir araştırmayı da getirdi.

Huawei’nin yonga seti konusundaki stratejisi, Çin merkezli SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) firması ile iş birliği yaparak geliştirdiği Kirin 9000 ile bir defa daha ortaya çıktı. Lakin, en yeni gelişmeler, SMIC’in yalnızca bu yonga setiyle yetinmeyerek bir adım daha öteye geçtiğini gösteriyor. Şirket, şu anda 3nm işlemci teknolojisi üzerinde çalışmaya başlamış durumda.

Huawei ABD’ye postayı koydu! 3nm işlemci üretimi için start verildi!

SMIC’in 3nm işlemci geliştirmeye yönelik adımı, şirketin teknolojik liderliğini daha da pekiştirmesine yardımcı olabilir. Bu, hem Huawei’nin hem de Çin’in genel olarak yarıiletken sanayisindeki varlığını güçlendirecek değerli bir atak olarak kıymetlendirilebilir. Fakat, bu gelişme tıpkı vakitte ABD’nin, Çin menşeli teknoloji şirketlerine yönelik daha fazla kontrol ve kısıtlama getirme mümkünlüğünü da akıllara getiriyor.

Huawei’nin Mate 60 serisi, Kirin 9000 yonga seti sayesinde yüksek performans, güç verimliliği ve 5G irtibatı sunarak kullanıcıları etkilemişti. Artık ise SMIC’in 3nm işlemcisi, gelecekteki Huawei aygıtlarında beklenen teknolojik atılımların habercisi olabilir. Fakat, ABD’nin bu gelişmeye nasıl bir reaksiyon vereceği ve bu durumun Çin-ABD teknoloji rekabetine nasıl tesir edeceği şimdi belirsizliğini koruyor.

Önümüzdeki periyotta, Huawei’nin teknolojik yeniliklerindeki bu ivme, hem şirketin hem de Çin’in global teknoloji sahnesindeki pozisyonunu daha da güçlendirebilecek değerli bir faktör olacak üzere görünüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar