Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOtomobilHyundai, müşterilerine yüzlerce milyon dolar tazminat ödeyecek

Hyundai, müşterilerine yüzlerce milyon dolar tazminat ödeyecek

Hyundai, TikTok platformunda viral olan ve otomobil hırsızlığına yol açan bir meydan okumaya dair açılan sınıf davasına son vermeye karar verdi. Araba üreticisi, yaklaşık dokuz milyon Hyundai ve Kia sahibine 200 milyon dolara kadar bir tazminat ödemeyi kabul etti. Bu ölçünün 145 milyon dolarlık kısmı, çalınan ya da ziyan gören ve sigorta kapsamı dışında olan araçlarının kayıplarını karşılamak için müşterilere ödenecek. Şirketler ayrıyeten, yüksek sigorta primleri ve öbür ilgili masrafları da karşılamayı taahhüt ediyorlar.

Bu muahede, 2011 ve 2022 model yılları ortasında piyasaya sürülen bir dizi Hyundai ve Kia aracını kapsıyor. Bunlar ortasında Elantra, Santa Fe ve Tucson üzere modeller bulunuyor. 2011-2014 model Genesis Coupe de bu mutabakata dahil edildi. Markalar, aracın büsbütün kaybedilmesi durumunda sahibine 6.125 dolar, araca ve şahsî eşyalara verilen ziyan için ise 3.375 dolar kadar tazminat ödeyeceklerini duyurdu.

Hyundai, müşterilerine yüzlerce milyon dolar tazminat ödeyecek

Belirli modeller için hırsızlığı önlemek hedefiyle bir güncelleme yayımlayan markalar, bu güncellemeyle push-to-start özelliğini devre dışı bırakarak ve alarmı uzatarak fonksiyonelliği artırdılar. Öbür güncelleme alabilecek araçlar Haziran ayına kadar güncellenecek. Muahedenin bir kesimi olarak, Hyundai ve Kia, şoförlere hırsızlık önleyici aygıtlar satın almalarına yardımcı olmak için 300 dolara kadar ödeme yapacaklarını belirtti. Ayrıyeten, etkilenen müşterilere esasen “on binlerce” fiyatsız direksiyon kilidi sağladıklarını ve sigorta kapsamını sürdürmekte sorun yaşayan müşteriler için AAA sigorta seçenekleri sunduklarını tabir etti.

“Kia Challenge” isimli meydan okuma, “Kia Boyz” tarafından başlatıldı ve TikTok görüntülerinde, immobilizer bulunmayan birçok Hyundai ve Kia aracının USB kabloları kullanılarak nasıl çalıştırılabileceğini gösterdi. Bu markalara ilişkin araçların hırsızlık hadiseleri, bu görüntülerin yayılmasının akabinde arttı ve en az 14 kaza ve sekiz mevtle ilişkilendirildi.

Bu muahede, Hyundai ve Kia’yı muhtemel yüksek profilli bir dava savaşından koruyor, fakat Cleveland, San Diego ve Seattle üzere kentlerden açılan davalardan büsbütün kurtulmalarını garanti etmiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar