Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaOtomobilİki otomotiv devi Hibrit araçlar üretmek için bir ortaya geldi

İki otomotiv devi Hibrit araçlar üretmek için bir ortaya geldi

Elektrikli araç teknolojisi her geçen gün ilerlemekte olsa da, akaryakıtlı ve hibrit araçlara olan muhtaçlık büsbütün ortadan kalkmış değil. Bu bağlamda Geely ve Renault, içten yanmalı motorlar ve hibrit teknoloji üzerine çalışmalar yapmak üzere bir işbirliği duyurdu. Eşit oranda sahip olunacak bu ortak teşebbüste 7 milyar avroya kadar yatırım planlanırken, 19.000 bireye de iş imkanı sağlanacak. Hedefi daha verimli içten yanmalı motorlar ve hibrit sistemlerin üretimini gerçekleştirmek olan bu teşebbüs, otomotiv sanayisindeki dönüşüm sürecine yeni bir soluk getirecek.

Giderek elektrikli araçlara yönelen otomotiv dalında, hibrit araçlar hala pazarın kıymetli bir kısmını oluşturuyor. Bu ortak teşebbüsle Geely ve Renault, hibrit araçlar konusunda daha rekabetçi bir pozisyona gelecekler. 2023’ün ikinci yarısında hayata geçirilmesi planlanan bu teşebbüs, her iki markanın da bu alandaki varlığını güçlendirecek.

İki otomotiv devi Hibrit araçlar üretmek için bir ortaya geldi

Bu teşebbüse potansiyel bir yatırımcı olarak Suudi Arabistan devletine ilişkin petrol şirketi Aramco’nun ilgisini çektiğini de duyduk. Şayet gerçekleşirse, bu yatırım Aramco’yu otomotiv sektörüne yatırım yapan birinci büyük petrol üreticisi yapacak. Ayrıyeten, Aramco’nun yatırımı, ortak teşebbüsün araştırma ve geliştirme çalışmalarına değerli bir maddi kaynak sağlayacak.

Otomotiv dalı, süratle gelişen teknoloji ve değişen tüketici tercihleriyle birlikte büyük bir dönüşüm yaşıyor. Hibrit teknoloji de bu dönüşümde değerli bir rol oynayacak. Lakin, ortak teşebbüsün uzun vadeli tesirlerinin ne olacağını tam olarak kestiremiyoruz, bu yüzden gelecekte neler getireceğini beklemeliyiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar