Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaOtomobilİki teknoloji devi LG ve Hyundai, yeni iştiraklerini resmen duyurdu

İki teknoloji devi LG ve Hyundai, yeni iştiraklerini resmen duyurdu

Koreli şirketler LG ve Hyundai, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir elektrikli araç (EV) pil hücresi üretim tesisi kurmak için işbirliği yapmaya karar verdiler. Bu projeye 4,3 milyar dolar yatırım yapmayı planlayan şirketler, mutabakat zaptını imzaladılar. Şirketlerin her biri, ortak teşebbüste yüzde 50 hisseye sahip olacak ve inşaatına ikinci yarıda başlanacak olan yeni tesisi birlikte kuracaklar.

Hyundai’nin ABD’deki birinci büsbütün elektrikli araç fabrikasını kurduğu Savannah, Georgia, yeni üretim tesisi için seçilen pozisyon oldu. Pil tesisi 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Tam kapasite çalışmaya başladığında, tesisten yılda 30 GWh pil üretilecek, bu da 300.000 elektrikli araç üretimi için kâfi olacak.

LG ve Hyundai, son birkaç yılda ABD’deki pil üretim tesislerine yatırım yapan şirketler ortasında yer alıyorlar. Örneğin, Toyota 2021 yılında ABD’de bir pil tesisi kurmayı ve bunun için 3,4 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu.

İki teknoloji devi LG ve Hyundai, yeni iştiraklerini resmen duyurdu

GM ve LG’nin ortak teşebbüsü olan Ultium Cells, KONUT pil tesisleri inşası için Güç Bakanlığı’ndan 2,5 milyar dolarlık bir kredi almayı başardı. Kısa bir mühlet evvel Ford, Michigan’da bir lityum demir fosfat pil tesisi kurmak üzere 3,5 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı açıkladı. Lityum demir fosfat, öteki pil teknolojilerine nazaran daha düşük maliyetli olabilir ve daha sık ve daha süratli şarj olma özelliğiyle elektrikli araçların maliyetini azaltabilir.

Diğer şirketlerin de misal yatırımlar yapması bekleniyor. Hakikaten, Biden idaresi, KONUT ve pil üretimini ABD’ye çekmek için çeşitli teşebbüslerde bulunuyor. Geçen yıl, Amerikan Pil Materyalleri Girişimi’ni başlatarak, üreticileri pil üretimine ABD’de başlamaya teşvik etti ve ABD’nin dışa bağımlı olmaması için 20 şirkete 2,8 milyar dolarlık hibe sağlayacağını açıkladı.

Hyundai ve LG, yeni tesisin bölgede istikrarlı bir pil tedariki yaratmaya ve ABD pazarındaki artan EV talebine süratli bir halde cevap vermeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar