Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram o denli bir özelliğe kavuşuyor ki, artık hiçbir şey eskisi üzere...

Instagram o denli bir özelliğe kavuşuyor ki, artık hiçbir şey eskisi üzere olmayacak

Instagram, kullanıcıların yaratıcılığını ve etkileşimlerini daima olarak destekleyen bir platform olarak tanınır. Artık, kullanıcılarının yüzünü güldürecek ve söz biçimlerini çeşitlendirecek bir yenilikle karşımıza çıkıyor: GIF’lerle yanıtlama özelliği. Bu özelliğin duyurusunu, Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri, Meta CEO’su Mark Zuckerberg ile yaptığı bir sohbette gerçekleştirdi.

Mosseri, bu yeni özelliği “neden bu kadar bekledik ki?” niteliğinde bir özellik olarak tanımlıyor. Bu, kullanıcılardan gelen ağır taleplerin farkında olduğunu gösteriyor. Yorumlarda GIF’lerin kullanılabilir olmasıyla, Instagram kullanıcıları hislerini söz etmek için yalnızca sözlere ve emojilere bağlı kalmayıp, tanınmış bir GIF veritabanı olan Giphy’den animasyonlu imgelerle de tabir edebilir hale geliyor.

Bu güncelleme, Meta’nın (Instagram’ın çatı şirketi) geçen sene Giphy’yi satmasını talep eden Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin buyruğunun akabinde geldi. Lakin Instagram, uygulama içerisindeki kullanıcı etkileşimlerini zenginleştirmek için bu tanınan GIF platformunu kullanmayı sürdürüyor.

Instagram o denli bir özelliğe kavuşuyor ki, artık hiçbir şey eskisi üzere olmayacak

Ama bu tek yenilik değil. Mosseri ayrıyeten Instagram’ın Reels içinde “sözler” isimli bir özelliği test etmeye başladığını da belirtti. Bu özellik, 2021 yılında Meta tarafından tanıtılan otomatik altyazı özelliğini genişletiyor. Arayüzün alt kısmında bulunan vakit çizelgesi, kullanıcıların altyazıları hakikat biçimde senkronize etmelerine yardımcı oluyor ve böylelikle Reels izleme ve oluşturma tecrübesi daha da güçleniyor.

Yorumlarda GIF’lerin kullanılabilir hale gelmesi, tahminen de Instagram’ın kullanıcılarından gelen geri bildirimlere proaktif bir biçimde karşılık verdiğinin bir göstergesidir. Şimdilik, Instagram kullanıcıları, yorumlarına hareketli bir dokunuş ekleyebilme yeteneği sayesinde sevinç duyabilir ve gelecekte daha fazla heyecan verici güncellemeleri bekleyebilirler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar