Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Google search engine
Ana SayfaDonanımIntel dördüncü kuşak Optane belleklere geçiyor

Intel dördüncü kuşak Optane belleklere geçiyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Intel dördüncü kuşak Optane belleklere geçiyor 1

Bellek dünyasında bir devrim yapmak için yola çıkan ancak Intel hanesine 1 milyar dolardan fazla zarar yazdıran Optane bellekler dördüncü nesle terfi ediyor. Bununla birlikte sektör pek Optane belleklerden yana değil.

Optane bellekler dördüncü nesilde

NAND belleklerin temel aldığı değişken olmayan bellek teknolojisi üzerine inşa edilen 3DXPoint, NAND belleklere göre 1000 kat daha hızlı ve 1000 kat daha fazla dayanıklı olabiliyor. Ayrıca standart belleklere göre 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gecikme zamanları azalıyor,kapasite ve performans artıyor. Micron ile ortaklığını sonlandıran Intel, Optane isimlendirmesi ile yola devam etme kararı almıştı.

Intel Optane bölümünde büyük zarar

1 hf. önce eklendi

Başlangıçta hem son kullanıcı hem de kurumsal tarafta satışa sunulan Optane bellekler yüksek maliyetler nedeniyle istediği başarıyı elde edemedi. Geçen yılın başlarında son kullanıcı bölümü kapatıldı ve sadece kurumsal alana odaklanıldı.

Bununla birlikte Optane belleklerin geleceği oldukça karanlık zira Intel yaygın bir kullanım alanı elde edemedi. Dikey entegrasyonu 3D NAND belleklerin aksine oldukça zor olduğu için PC sektöründe kurumsal sektöre kadar 4 farklı alanda 2 büyük Optane serisi mevcut.

Ulaş Utku Bozdoğan: Intel dördüncü kuşak Optane belleklere geçiyor 2

Diğer taraftan PCIe 5.0 üzerinden bileşenlerin iletişim kurduğu CXL iç bağlantı standardı da yavaş yavaş kendisine yer bulduğu için PCIe 4.0 üzerinde yükselen Optane bellekler geri planda kaldı. Üretimin yapıldığı tesislerin daha farklı bir konuma taşınması ve bir süre önce kişisel nedenlerle bölüm menejeri Alper İlkbahar’ın ayrılışı da olumsuz yansıdı.  

Intel yine de Optane belleklerden vazgeçmek niyetinde değil. Dördüncü nesil Optane bellekler için çalışmalar devam ederken özellikle kar marjının yüksek olduğu sunucu sistemlerine yönelik olarak farklı çözümlerin piyasaya çıkması olası. Bununla birlikte Intel tarafından detaylı açıklamalar gelmemesi kafa karıştırıyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ram Haberleri
  • Intel Optane belleklerin geleceği karanlık

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar