Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaDonanımIntel işlemciler çoklu yonga dizaynına geçiyor

Intel işlemciler çoklu yonga dizaynına geçiyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Intel Işlemciler Çoklu Yonga Dizaynına Geçiyor 1

24 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen Raptor Lake işlemcileri ile masa sütünde AMD’ye pay kaptırmamayı amaçlayan Intel önümüzdeki yıl çok ilginç bir tasarıma geçiş yapacak.

Intel Meteor Lake ve Arrow Lake geliyor

AMD uzun zamandır çoklu yonga tasarımını ürünlerinde kullanıyor. Bu tasarımda birden fazla işlemci yongası birleşerek bir paket oluşturuyor ve bir IO zarına bağlanıyor.

Intel’den x86 lisans hamlesi

3 gün önce eklendi

Intel ise 3 farklı yonga parçası tasarımını benimsiyor. Bir parça Intel 4 olarak tanımlanan ve 5nm izleri taşıyan 7nm EUV sürecinde üretiliyor. İkinci parça TSMC tarafından 3nm olarak üretiliyor. Son parça ise 2nm karakteristiği taşıyan Intel 20A sürecine sahip. Bununla birlikte hangi parçada hangi yonga yer alacak bilinmiyor. Firma bu parçaları karo olarak isimlendiriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Intel Işlemciler Çoklu Yonga Dizaynına Geçiyor 3

Yine melez çekirdek yapısını benimseyen mimaride Redwood Core performans ve Crestmont verimlilik çekirdekleri yer alıyor. Xe LP entegre grafik ise 352 kümeye kadar ölçeklendirilebiliyor. Karolarda platform güvenlik işlemcisi, entegre kuzey köprüsü, bellek kontrolcüsü, PCI-E kök kompleksi ve çeşitli birimler yer alıyor.

Intel Meteor Lake mimarisi bu yılın sonunda tamamlanacak ve gelecek yıl piyasaya çıkacak. Arrow Lake ise 2024 yılını hedefliyor. 2024 sonrasında ise iki parçalı mimariye sahip Lunar Lake görünüyor. Bununla birlikte Intel döküm teknolojilerinin gidişatı bu yol haritasını doğrudan etkileyecek.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Meteor Lake neler sunacak?

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar