Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaDonanımIntel, Thunderbolt 5 ile tüm sonları aşmayı hedefliyor

Intel, Thunderbolt 5 ile tüm sonları aşmayı hedefliyor

Intel tarafından geliştirilen yüksek süratli giriş/çıkış teknolojisi olan Thunderbolt, birçok teknolojiyi birleştirerek son kullanıcıya sunmaktadır. USB, DisplayPort ve PCIe üzere teknolojileri tek bir temas noktası ve kablo üzerinde bir ortaya getiren bu teknoloji sayesinde, Type-C portu üzere tanınan portlarla birçok aygıta tek bir irtibat ile erişim sağlamak mümkün hale geliyor.

Intel, Thunderbolt teknolojisinin yeni kuşağını duyurdu: Thunderbolt 5. Bu yeni kuşak, Thunderbolt 4‘ün iki katı suratında, yani 80 Gbps çift taraflı bant genişliği sunuyor. Ayrıyeten, görüntü yoğunluğundaki uygulamalar için bant genişliğini süreksiz olarak 120 Gbps’ye çıkaran Bandwidth Boost özelliği de bu yeni jenerasyonla birlikte geliyor. Thunderbolt 5’in getirdiği bir başka yenilik ise PCI Express bilgi suratında iki kat artış. Bu da depolama ve harici grafik süreçlerini daha süratli gerçekleştirmemize imkan tanıyor.

Intel, Thunderbolt 5 ile tüm hudutları aşmayı hedefliyor

Thunderbolt 5, USB4 V2, DisplayPort 2.1 ve PCI Express Gen 4 üzere sanayi standartlarına dayanıyor. Bu sayede evvelki Thunderbolt versiyonlarıyla ve USB ile tam uyumluluk sağlıyor. Daha güç verimli bir yapıya sahip olan bu teknoloji, 240 watt’a kadar güç sağlama kapasitesine sahip. Bu, bir dizüstü bilgisayarı şarj etmek ya da harici bir GPU’yu çalıştırmak için kâfi enerjiyi sağlayabilir.

İçerik üreticileri, oyuncular ve profesyoneller için bant genişliği muhtaçlıkları süratle artmaktadır. Yüksek çözünürlüklü ekranlarda düşük gecikmeli görsellerle çalışmak ve giderek daha büyük görüntü ve data evraklarıyla uğraşmak isteyen kullanıcılar için Thunderbolt 5, ihtiyaçları karşılayacak halde tasarlandı. Bu, en talepkar uygulamalar için gerekli olan performansı ve bant genişliğini sağlıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar