Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaOtomobilKaliforniya'da Tesla, Aldatıcı Reklam Yapmakla Suçlandı

Kaliforniya’da Tesla, Aldatıcı Reklam Yapmakla Suçlandı

ABD’de ehliyet almak, araç ruhsatı çıkarmak gibi işlemlerden sorumlu olan Department of Motor Vehicles (DMV – Motorlu Taşıt İdaresi), Elon Musk’ın popüler elektrikli otomobil firması Tesla’nın otonom sürüş teknolojileri konusunda yanıltıcı reklam yaptığı yönünde iddialarda bulundu. Bu iddialar üzerine bir de firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Yapılan mahkeme başvurusunda Tesla’nın otopilot ve otonom sürüş teknolojilerini olduklarından dahsa gelişmiş olarak gösterdiğinin belirtildiği bildiriliyor. The Los Angeles Times’ın haberine göre firma, bu şikayetin sonucunda ciddi yaptırımlarla yüzleşmek durumunda kalabilir.

Tesla satışları yasaklanabilir

Meral Erden: Kaliforniya'Da Tesla, Aldatıcı Reklam Yapmakla Suçlandı 1

DMV’nin yaptığı başvuruya göre firma, “Gerçeklere dayanmayan, doğru olmayan veya yanlış yönlendiren açıklamalar yapmak veya yaymakla” suçlanıyor. Bu şikayet, 28 Temmuz tarihinde yasal mercilere gönderildi.

DMV ayrıca Tesla otomobillerinin şu anda asla otonom araçlar olarak hareket edemediklerini ve bu şekilde hareket de edemeyeceklerini söyledi. Öte yandan Tesla cephesi ise bu başvuru ile ilgili olarak gelen yorum taleplerini cevapsız bıraktı.

Tesla’nın internet sitesinden baktığımızda aracın otomatik pilotununtamamen otonom sürüş yeterliliğine sahip olduğu” belirtiliyor. Burada yazılanlara göre tek yapılması gereken şey araca binmek ve aracın gitmesi istenilen yeri söylemek. Hatta hiçbir şey söylemediğiniz durumda da aracınız takviminize göre olmanız gerektiğini düşündüğü yere doğru kendiliğinden harekete geçiyor.

Gelen haberlere göre Kaliforniya’da yetkili makamların Tesla aleyhinde bir karar almaları durumunda firma çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya gelebilir. Bu yaptırımların arasında en çok dikkat çekenler ise Tesla’nın araç üretmek için aldığı lisansın iptal edilmesi ve eyalette araç satışının yasaklanması oldu. Şu ana kadar Tesla otomobiller, otonom sürüş modundayken toplam 273 kazaya karıştı.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar