Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaİnternetKılıçdaroğlu’ndan dev proje: Büyükşehirlerde 1 gigabit, kentlerde 100 megabit internet!

Kılıçdaroğlu’ndan dev proje: Büyükşehirlerde 1 gigabit, kentlerde 100 megabit internet!

Şinasi Kaya: Kılıçdaroğlu’ndan Dev Proje: Büyükşehirlerde 1 Gigabit, Kentlerde 100 Megabit Internet! 1 Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı yeni bir görüntüde “Dijital Altyapı” olarak isimlendirdiği projesinin ayrıntılarını açıkladı. Proje kapsamında büyükşehirlerde 1 gigabit, kentlerde ise en az 100 megabit internet suratları vadediliyor.

Kılıçdaroğlu paylaşımında “Dünyayla rekabet edebilmek için güçlü internet ağına muhtaçlık var. O denli uyduruk “buçuklu” falan değil, tam manasıyla yüksek süratli haberleşme sistemlerini Türkiye’nin her yerinde kuracağız.” tabirleri yer alıyor. Kılıçdaroğlu, yapay zeka üzere şimdiki teknolojilerden geri kalmamak için Türkiye’nin sağlam bir internet altyapısına ihtiyaç duyduğunun altını çiziyor.

2 milyon kilometre fiber internet

Şinasi Kaya: Kılıçdaroğlu’ndan Dev Proje: Büyükşehirlerde 1 Gigabit, Kentlerde 100 Megabit Internet! 3 Türkiye’nin fiber altyapısı geçtiğimiz yıl yüzde 9,8 büyüyerek 517.3 bin kilometreye erişti. Lakin bu tek başına genel bir kapsama alanı için düşük bir bedel olarak kalmaya devam ediyor. Kılıçdaroğlu, paylaştığı görüntüde fiber optik ağ uzunluğunun 2 milyon kilometreye çıkartılacağını tabir ediyor. Bu yatırımlar sonucunda ise büyükşehirlerde saniyede 1 gigabit, kentlerde ise saniyede en az 100 megabit indirme suratına ulaşılması hedefleniyor.

35 milyar dolarlık yatırım

Şinasi Kaya: Kılıçdaroğlu’ndan Dev Proje: Büyükşehirlerde 1 Gigabit, Kentlerde 100 Megabit Internet! 5 Kılıçdaroğlu tıpkı vakitte Türkiye’nin elektronik haberleşme altyapısını geliştirmek için 5 yıl içerisinde 35 milyar dolar yatırım yapılacağını aktardı. Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, “Bu bağlantı suratı sayesinde Türkiye’deki bir tabip Zürih’teki bir hastasını muayene, hatta robotik teknolojiyle ameliyat edebilecek. Bankacılık süreçlerinden ticarete kadar her şey saniyeler içinde gerçekleşecek.” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar