Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBilimVefat sırasında ortaya çıkan gizemli bir beyin aktivitesi keşfedildi

Vefat sırasında ortaya çıkan gizemli bir beyin aktivitesi keşfedildi

Michigan Üniversitesi bilim insanları, Proceedings of the National Academy of Sciences’da (PNAS) yayınladıkları ilgi cazip bir makalede, ölmekte olan insanların beyinlerinde bilinmeyen ve gizemli bir beyin aktivitesi dalgasını nasıl tespit ettiklerini ayrıntılı bir biçimde anlattılar.

Etkinlik, geçtiğimiz yıl ölmekte olan bir kişinin beyin dalgalarını kaydeden evvelki araştırmalarda görülenlere benzeri bir kısa ömürlü gama aktifliği patlaması olarak kaydedildi. Keşif, insan beyninin trajik şartlar altında nasıl reaksiyon verdiği hakkında daha fazla bilgiye ulaşılması için bir fırsat sağlıyor.

Dört hasta hayat takviyesinden çekildiğinde, gizemli beyin aktivitesini kaydedildi. Dört hastanın ikisinde kaydedilen bu aktivite, bilim insanlarının ölmekte olan bir insan beyni ile daha evvel üzerinde çalışılan fareler üzere hayvanların beyinleri ortasındaki paralellikleri daha uygun anlamalarına yardımcı olabilir.

Beyin ölürken görülen bu faaliyet titreşimlerinin, hayatınızın gözlerinizin önünden geçmesi gibi, çoklukla “ölüme yakın deneyimler” olarak isimlendirdiğimiz şeyler olabileceği düşünülüyor. Elbette bu çeşit zihinsel olayların varlığını kanıtlamak kolay olmayacak lakin, bilim insanları bu beyin dalgalarının ne olduğunu belirlemeye kararlı.

En azından beynin mevtten evvelki son anlara nasıl reaksiyon verdiğini anlamak kelam konusu olduğunda, gizemli beyin aktivitesi üzerine yapılan bu yeni araştırma, gerçek tarafta atılmış bir adım olabilir. Bu nedenle araştırmacılar, tabiplerin hastaları hayat dayanağından çıkarmadan evvel ve sonra beyin aktivitesinin nasıl değiştiğine baktılar.

Ancak şimdilik, aktivite, hastalarda yüksek şuurlu işlemenin mutlak bir ispatı değil. Araştırmacıların şahsî fikirlerine karşın, tam olarak bir delil bulunmuyor. Birebir alanda gelecekte yapılacak araştırmaların daha fazla sonuç ve bilgi sağlaması ümit ediliyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar