Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaOyunKlasik Oyunların %87'sinin Yok Olduğu Açıklandı: Peki Nereye Kayboldular?

Klasik Oyunların %87’sinin Yok Olduğu Açıklandı: Peki Nereye Kayboldular?

Oyun tarihi ile ilgili medyaların arşivlenmesi ve korunması için çalışan bir dernek olan Video Game History Foundation’a göre; ABD’de klasik oyunların %87’si tükenmiş, geriye kalan %13’e ise erişimde hiçbir sıkıntı yok. Gün geçtikçe kaybolmayla karşı karşıya olan video oyunlarının miktarını kanıtlamak için yapılan bu çalışma, bu oyunların neden medya formunda saklanması gerektiğini de kanıtlamış oldu.

Video Game History Foundation, ayrıca bu çalışmanın 2010’dan önce piyasaya sürülen neredeyse 4000’den fazla oyunu kapsadığını ve bunun içinde Game Boy oyununun da dahil olduğunu söyledi. 

2010’dan önce piyasaya sürülmüş tüm oyunları kapsıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Klasik Oyunların %87'Sinin Yok Olduğu Açıklandı: Peki Nereye Kayboldular? 1

Klasik oyunun tanımını yapmak görece zor. Bunu en basit dille ifade edersek 2010’dan önce piyasaya sürülen oyunlar klasik oyun kategorisine giriyor diyebiliriz. Tüm klasik oyunları incelediğini ifade eden Video Game History Foundation, toplamda 4000’den fazla video oyununu inceledi. Video Game History Foundation topluluğundan ve Washington Üniversitesi Bilgi Okulu’ndan gönüllü ekipler, her oyunun piyasaya çıkıp çıkmadığını belirlemek için yaklaşık 4 ay harcadığını dile getirdi.

Vakıf, verilerin 15 Nisan 2023 tarihine kadarki süreyi kapsadığını söyledi.

Video Game History Foundation, dijital mağazaların ve hizmetlerin doğası nedeniyle oyunların korunmasının daha da kötüye gitme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Video Game History Foundation “Bugünün ve geleceğin sorunlarını ele almak için gereken altyapıyı önceden düşünmeliyiz” diye bir tweet attı. 

Klasik oyunlara erişmenin en yaygın ve kolay yollarından biri olan korsanlığı da kabul ederek, “Video oyun geçmişine erişim sadece hayranlar için ayrılmamalı” diye ekledi.

Twitter’da, vakfın eş direktörleri Kelsey Lewin ve Frank Cifaldi, yapılan açıklamaları yineleyerek sektörü ve mevzuatı, oyunların daha iyi korunmasına olanak sağlayacak reformlar yapmaya davet etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Klasik Oyunların %87'Sinin Yok Olduğu Açıklandı: Peki Nereye Kayboldular? 3

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar