Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaDonanımMark Zuckerberg, yeni sanal gerçeklik gözlüğünü resmen duyurdu

Mark Zuckerberg, yeni sanal gerçeklik gözlüğünü resmen duyurdu

Meta şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, bugün resmi olarak Meta Quest 3 sanal ve karma gerçeklik başlığının duyurusunu yaptı. Bu yepisyeni başlık, sonbaharda, “Meta Quest’in hali hazırda takviye verdiği tüm ülkelerde” satışa sunulacak ve fiyatı 499.99 dolar olacak.

Belki de bu duyurunun zamanlaması, çıkış tarihine aylar olmasına karşın, biraz şaşırtan gelebilir. Lakin, Apple’ın WWDC aktifliğinin önümüzdeki hafta gerçekleşeceğini ve Apple’ın bu aktiflikte uzun vakittir beklenen başlığını tanıtacağı söylentilerini göz önünde bulundurduğumuzda, bu atağın Meta’nın, Apple’ın dikkatini dağıtmak hedefiyle, elinden geleni yapmak istediği anlaşılıyor.

Meta Quest 3, Quest 2′ye kıyasla daha yüksek çözünürlük sunuyor ve Meta’ya nazaran yeni aygıt “bir sonraki jenerasyon Snapdragon yonga seti” ile güçlendirilmiş. Bu durum, Quest 2‘nin kullandığı evvelki kuşak Snapdragon GPU’ya nazaran “grafik performansının iki katından fazla artacağı” manasına geliyor. Bu yeni başlık birebir vakitte tam renk geçiş takviyesine sahip olup yüksek çözünürlüklü renkli karma gerçeklik kullanım durumlarına imkan sağlıyor.

Yeni modelin optik profili, evvelki modeline nazaran %40 daha ince ve büsbütün tekrar tasarlanmış Touch Plus denetim aygıtları ile birlikte kutudan çıkarılıyor. İzleme teknolojisinin gelişmesi sayesinde, dış izleme halkalarına artık gereksinim kalmadı ve denetim aygıtları, “ellerinizin daha doğal bir uzantısı gibi” hissettiriyor. Touch Pro’da birinci defa görülen TruTouch haptic teknolojisi de mevcut ve şayet isterseniz, Touch Pro denetim aygıtlarını ayrıyeten satın alarak Quest 3 ile kullanabilirsiniz.

Başparmak izlemesi de yeni aygıtla birlikte kutudan çıktığı andan itibaren destekleniyor. Quest 3, Quest 2‘nin 500’den fazla VR oyunu, uygulaması ve tecrübesi ile büsbütün uyumlu olacak. Şayet Quest 3 hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, resmi web sitesine giderek ayrıntıları kaydedebilirsiniz.

Diğer bir seçenek olarak, 4 Haziran‘dan itibaren 299.99 dolar ve 349.99 dolar fiyatla satışa sunulacak olan 128 GB ve 256 GB sürümlerine sahip Quest 2’yi satın alabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar