Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaMark Zuckerberg'in gözünü para bürüdü!

Mark Zuckerberg’in gözünü para bürüdü!

Instagram ve Facebook’un ana şirketi olan Meta, The Wall Street Journal’ın raporuna nazaran Avrupa’da toplumsal medya platformlarının reklamsız sürümlerini sunmayı düşünüyor. Bu atılım, Meta’nın kullanıcılara hedeflenen reklamları göstermeden evvel onların onayını almasını gerektiren yeni AB kapalılık yönetmelikleri nedeniyle geldi.

Kullanıcılardan onay istemek, birçok kullanıcının datalarını istekli olarak paylaşma mümkünlüğünün düşük olması nedeniyle şirketin gelirine ziyan verebilir. Bu, Meta’nın ana gelir kaynağı olan reklam gelirlerini azaltabilir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için Meta, toplumsal medya beslemelerinden reklamları kaldırmak için kullanıcılardan aylık fiyat talep etmeyi düşünüyor. Önerilen plana nazaran, Avrupa’daki kullanıcılar Instagram ve Facebook’tan reklamları kaldırmak için aylık bir fiyat ödemek zorunda kalacak. Bu, Meta’nın temel hizmetlerine erişim için kullanıcılardan fiyat alacağı birinci sefer olacak.

Reklamsız abonelik planının taşınabilir aygıtlarda aylık 13€, web tarayıcılarda ise aylık 10€ maliyeti olması bekleniyor. Kullanıcıların her ek hesap için ekstra 6€ ödemesi gerekecek.

Meta’da Facebook ve Instagram için fiyatlı aboneliği değerlendiriyor

Reklamsız abonelik planının Avrupa’da ne vakit başlatılacağı yahut ileride öteki bölgelerde sunulup sunulmayacağı henüz net değil. Lakin, Meta’nın bu plan hakkında Belçika ve İrlanda’da zımnilik gözetmenleriyle görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor. Şirket, bu plana “abonelik yok reklam” ya da SNA ismini vermiş ve önümüzdeki aylarda başlatılabilir.

Meta’nın mevcut iş modeli, kullanıcı bilgilerine dayalı hedeflenen reklamcılığa dayanıyor. Fakat, AB’deki yeni zımnilik yönetmelikleri, şirketlerin reklam gayeleri için kullanıcı bilgilerini toplama ve kullanma süreçlerini zorlaştıracak. Reklamsız abonelik planı, Meta’nın Avrupa’daki toplumsal medya platformlarından gelir elde etmeye devam ederken yeni gizlilik yönetmeliklerine de ahenk sağlama yolu olabilir.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar