Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaDonanımMediaTek bölümdeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor

MediaTek bölümdeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor

2023’ün ikinci çeyreğine dair Counterpoint Research tarafından yayınlanan pazar datalarına nazaran, MediaTek küresel akıllı telefon yonga seti pazarında liderliğini sürdürüyor. Bu, MediaTek’in bu kesimdeki liderliğinin 12. ardışık çeyreği oldu.

2023’ün ikinci çeyreği boyunca MediaTek, pazarda %30’luk en büyük hisseye sahipti. Bu oranı yakından takip eden Qualcomm %29 ile ikinci sırada yer alırken, Apple %19’luk hisse ile pazarda değerli bir yere sahip oldu. UNISOC %15’lik hissesi ile dikkat çekerken, Samsung sadece %7 ile pazarda yer buldu. Bu oranlar, akıllı telefon yonga seti pazarındaki rekabeti ve dinamikleri gözler önüne seriyor.

MediaTek’in devam eden başarısı, pazar içerisindeki stratejik ataklarına bağlanabilir. 2023’ün ikinci çeyreğinde gönderimlerinde hafif bir artış yaşadılar. Bilhassa orta ve düşük segment pazarında güçlü bir varlık gösteriyorlar. MediaTek, Dimensity 6000, Dimensity 7000 serileri ve üst segmentteki Dimensity 9200 Plus modelini tanıtarak konumlarını farklı fiyat kategorilerinde de sağlamlaştırdı.

MediaTek kesimdeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor

Öte yandan, Qualcomm da birebir çeyrekte gönderimlerinde bir artış yaşadı. Samsung ve Çinli üreticilerin Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisini benimsemesi bu artışta büyük bir role sahip oldu. Samsung’un Galaxy Z Flip 5 ve Galaxy Z Fold 5 serisinin piyasaya sürülmesi, Qualcomm’un pazardaki varlığını artırdı. Qualcomm’un Snapdragon 7 Gen 1, Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1 serilerine yaptığı güncellemeler de pazar hissesinin artmasında tesirli oldu.

Samsung da 2023’ün ikinci çeyreğinde yonga seti gönderimlerinde bir artış yaşadı. Yeni Exynos 1330 ve 1380 işlemcileri ile hem düşük segment hem de orta-üst segment akıllı telefon pazarlarında başarılı oldular. Lakin Apple, bu periyotta satışlarda bir düşüş yaşadı. Bu düşüş, çoklukla mevsimsel etmenlere bağlıydı.

UNISOC, birinci çeyrekteki durağan performansının akabinde 2023’ün ikinci çeyreğinde gönderimlerde artış yaşadı. Bilhassa Avrupa üzere bölgelerde giriş düzeyi 5G akıllı telefonların popülerliği artarken, UNISOC’un 2023’ün ikinci yarısında daha büyük bir pazar hissesi elde etmesi bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar