Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaYazılımMicrosoft kelamını tuttu ve ünlü aygıtına dayanağını kesti

Microsoft kelamını tuttu ve ünlü aygıtına dayanağını kesti

Microsoft, 2020’de birinci katlanabilir telefonu olan Surface Duo’yu tanıttı. Bu aygıt, Android 10 işletim sistemiyle birlikte geldi. Microsoft, Surface Duo’nun en az üç yıl boyunca Android sürüm güncellemeleri ve güvenlik yamaları alacağını açıklamıştı. Lakin, artık bu telefona dair hayal kırıklığı yaratan bir haber var. Microsoft Surface Duo’nun yazılım takviyesinin sonuna geldiği belirtildi.

Microsoft Surface Duo, geçen yılın Ocak ayında Android 11’e güncellendi ve tıpkı yıl Ekim ayında Android 12L sürümüne yükseltildi. Microsoft’un aygıtın üç yıl boyunca güncelleme alacağını doğruladığını göz önünde bulundurduğumuzda, gelecekteki güncellemeleri almayacak. Yani, Android 12L, bu katlanabilir telefon için son Android sürümü olacak. Bu da demek oluyor ki, özgün Surface Duo artık Microsoft tarafından desteklenmiyor.

Microsoft kelamını tuttu ve ünlü aygıtına dayanağını kesti

Surface Duo‘nun fiyat etiketine nazaran sadece iki Android sürüm güncellemesi alması, kullanıcılar için bir hayal kırıklığı yarattı. Lakin, Surface Duo sahipleri, uygulamaları Mağaza’dan güncelleyerek aygıtlarını kullanmaya devam edebilirler. Lakin güvenlik yamaları olmadan, kullanıcıların dikkatli olması gerekecek. Ayrıyeten, isteyen kullanıcılar aygıtlarına özel bir Android 13 / 14 sürümü yükleyebilirler.

Diğer taraftan, Microsoft Surface Duo 2‘nin yazılım dayanağı bir yıl daha sürecek ve bu dayanak önümüzdeki yılın Ekim ayında sona erecek. 2021’de Android 11 ile tanıtılan bu ikinci jenerasyon katlanabilir telefon, geçen Ekim’de büyük bir Android 12L güncellemesi aldı. Bu aygıtın, iki yeni Android sürümü daha alması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar