Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaİnternetMeta (Facebook) data ihlali nedeniyle 90 milyon dolar tazminat ödeyecek

Meta (Facebook) data ihlali nedeniyle 90 milyon dolar tazminat ödeyecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Meta (Facebook) Data Ihlali Nedeniyle 90 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek 1

Dünyanın en kalabalık alanı haline gelen Facebook haliyle bunu gelire çevirmek için kuralları da görmezden geliyor. Yıllar içerisinde sayısız veri ihlali veya tekelleşme davası açılan ve milyarlarca dolar tazminat ödeyen Facebook halen kapanmayan davalar ile uğraşıyor.

Facebook’tan büyük tazminat

Bu kez dava konusu 2012 tarihine kadar gidiyor. 2010 ve 2011 yıllarında Facebook çerezlerinin kullanıcı hesaptan çıkış yapsa bile takibe devam ettiği ve veri topladığı gündeme bomba gibi düşmüştü. Açılan davalardan birisi de 2012 yılındaydı.

Facebook Messenger ile masrafları bölüşün

5 gün önce eklendi

Bir kullanıcı grubu kişisel hakların ihlal edildiği gerekçesiyle mahkemeye  başvurmuştu. Sıralı hukuk basamaklarında kazanılan davalar ve temyiz başvuruları derken 2020 yılında dava yeniden görülmek üzere Kaliforniya Bölge Mahkemesine gönderilmişti.

Facebook on yılını geride bırakan bu davada kesin bir şekilde kazanmaya odaklanmışken bu yıl bir gelişme oldu ve davacılarla uzlaşmaya karar verdi. Firma toplamda 90 milyon dolar ödeyerek ABD’li kullanıcıların mağduriyetini gidermiş oluyor.

ABD’de Facebook’un en yüksek tazminat ödediği yedinci dava bu oldu. En yüksek miktar ise yüz tanıma verileri ile ilgili 650 milyon dolarlık davadaydı. Yine Cambridge Analytic skandalı da önemli davalardan birisiydi.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Sosyal Medya Haberleri
  • Facebook yine tazminat ödüyor

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar