Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaMeta İsrail - Filistin savaşı için daha sert önlemler alacak

Meta İsrail – Filistin savaşı için daha sert önlemler alacak

Kurul, şirketin uyuşmazlığın her iki tarafından da iki modül içeriği kaldırma tarafındaki birinci kararını bozdu. Meta’nın Facebook ve Instagram’daki gönderileri geri yükleme atılımını desteklediği için şirketten öteki bir süreç beklenmiyor. Fakat Şuranın incelemesi, Meta’nın otomatik araçlara güvenmesinin insanların değerli bilgileri paylaşmasını nasıl engelleyebileceğine ışık tutuyor. Bu özel durumda Kurul, “Orta Doğu’daki çatışmanın her iki tarafındaki insanların çektiği acılar hakkında dünyayı bilgilendiren bedelli yayınların kaldırılması mümkünlüğünü artırdığını” belirtti.

Gözetim Konseyi, birinci incelemesi için, etkilenen bölgedeki kullanıcıların 7 Ekim ataklarından bu yana gönderdiği iki özel itirazı araştırmayı seçti. Bunlardan biri, İsrail’e yönelik birinci terör hücumları sırasında rehin alındığında kendisini kaçıranlara kendisini öldürmemeleri için yalvaran bir bayanın Facebook’ta yayınlanan bir görüntüsü. Instagram’da yayınlanan öteki görüntü ise İsrail’in kara saldırısı sırasında Gazze’deki El Şifa Hastanesi’ne düzenlenen akının akabinde yaşananları; çocuklar da dahil olmak üzere meyyit ve yaralı Filistinlileri gösteriyordu.

Meta İsrail – Filistin savaşı için daha sert önlemler alacak

Kurulun incelemesi, Meta’nın 7 Ekim taarruzlarının akabinde içeriği denetleme konusunda daha agresif olacak biçimde otomatik araçlarını ayarlamasının akabinde iki görüntünün kazara kaldırıldığını ortaya çıkardı. Örneğin, Al-Shifa Hastanesi görüntüsünün yayından kaldırılması ve kullanıcının görüntünün yine aktifleştirilmesi için yaptığı itirazın reddedilmesi, insan müdahalesi olmadan gerçekleştirildi. Her iki görüntü da daha sonra bu cins içeriklere haber verme ve farkındalık yaratma emeliyle izin verildiğini belirten ihtar ekranlarıyla birlikte geri yüklendi.

Bununla birlikte Kurul, Meta’nın eski durumuna getirdiği içeriğin ikaz ekranlarıyla seviyesini düşürdüğünü tespit etti. Şirket bunların farkındalığı artırmayı amaçladığını belirledikten sonra bile bunların öbür Facebook ve Instagram kullanıcılarına önerilmesini engelledi. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, bazı kullanıcıların ekim ayında Gazze’deki şartlarla ilgili içerik yayınladıktan sonra gölge yasağına maruz kaldıklarını bildirmiş olmasıydı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar